DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kürsat TECEL
Kürsat TECEL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 01:49

ŞİVANPERVERİN MEVLANA OLDUĞU YERDE APO PEYGAMBER OLUR!

Her ne kadar maksada hâsıl olmuş olsa dahi, güldürürken bile düşündüren bir yaklaşım olmuş. Biraz komik, biraz trajedi!Büyük bir adımın, büyük bir pazarlığın, büyük bir hesaplaşmanın istikametinin söylettiği zaruri sözler bunlar!

Bunlarla da sınırlı değil belli ki:2. PKK müzakeresi sağdan soldan salvolarla başladı. Terör bitsin, kan dökülmesin, ülke sükûta ve huzura kavuşsun… Amenna!

Türklüğü Anadolu’dan kazıyarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin şeref ve haysiyetini ayaklar altına alarak, federatif yapılanmalar taahhüt ederek, tek millet olma vasfımızın temeline dinamit koyarak elde edilen barış değil olsa olsa tavizdir. Örgütün emellerini gerçekleştirmiş olma noktasında elde ettiği büyük bir başarıdır.

Meseleye biraz da başka boyuttan bakalım: Dersim mersim diye diye; “karakol basıp kelle alan Seyyit Rıza’ya iade-i itibar” derdine düşenlere, Devleti hunharlıkla suçlayanlara; Yavuz Sultan Selim zamanında kılıçtan geçirilen Türkmenlere de iade-i itibar verelim mi desek kabul ederler mi?

Etmezler…

Peki, taht mücadelesi için; ergin-sübyan demeden hanedanın kendi damarı haricinde kalanları katledenlere laf ettirebilir misiniz? Hayır!

Devlet-i Âli Osman’ın bekası deyip geçiştirirler.

Devlet-i Âli Osman’ın bekası için vacip olanı, Devlet-i Âli Türkiye için münasip görmezler. İşte çarpık zihniyetin kör düğüm olmuş marazlı yanı.

Hadisenin diğer bir boyutu da toplumsal algının olayları kavrama düzeyinin nasıl bu hale geldiğiyle ilgili. Bu algı yanılgısının başta gelen sebebi; son dönemlerde, nostalji rüzgarı gibi bütün tv kanalarında izlenme rekoru kıran dizilerde olduğu gibi; solculuğun romantik enternasyonal yaklaşımına muhafazakar kitlenin aşık olmasıdır.

Her kesimin ihtiyacını giderecek söylemler ile siyaset yapılmaya başlanıldığı günden beri siyasetin dengesi(balance-balans) bozuldu.

Bu denge bozukluğu ağızdan çıkan sözlerin pervasızlığını da beraberinde getirdi. Kimisi siyasi ikbalinin hırsıyla Başbakanı Peygambere benzetti, kimisi de ulufe dağıtır gibi “Yunusluk”, “Mevlanalık”  makamları dağıtmaya başladı.

Günün balance (ayar) bozukluğu bir Vekil’den geldi. Sayın Vekil Galip Ensarioğlu’na göre PKK’lılar da “boşuna ölmemişiz” diyebilmeliymiş!

PKK teröristlerinin boşuna ölmemişiz dediği nokta, Mehmetçiğin “Boşuna ölmüşüz” dediği noktadır.

Yukarı da Osmanlı’dan örneklerle anlatmaya çalıştığım sübjektif zihniyetin esas derdi; Türkiye Cumhuriyeti ve bu Cumhuriyet’in Türklük üzerine inşa edilmesidir. Hazmedemedikleri durum budur. Bu hazımsızlıktan dolayı, devletin kutsalları ile bir takım siyasilerin kutsalları çatışmaktadır.

İmralı ile yürütülen görüşmelerin gerçek manası “müzakere”dir. Silahlı düşmanlarla yâda silahlı kişileri yönetenlerle varılan mutabakatın uygulamaya konulması “anlaşmadır.”

 Devletsen şayet; önce militarist anarşistlere diz çöktürürsün, el öptürürsün, daha sonra anarşiden zarar gören bölgelere ve bölgede yaşayanlara şefkat elini uzatırsın.

Tam da o yola girilmişken; Suriye politikalarının oluşturduğu kaos ortamında terörle mücadele son derece riskli bir mecraya sürüklendi. Suriye-Irak-İran hattında otoritesiz şehirler oluşmaya başladı. İran Karayılan’ı yakalayıp, istediğim an senin kafana sıkarım mesajı verdikten sonra yanağını okşayıp serbest bıraktı. Böylece PEJAK’ı kontrol etmeyi başardı. Aynen 1999 yılında Türkiye’nin Apo’yu alarak örgütü pasifize ettiği gibi…

Türkiye için Esat’ı (Esed’i) devirmek PKK ile mücadele etmenin önüne geçti. Türkiye’nin yeni başladığı serüvenin altında yatan acı gerçek bundan ibaret.

PKK’yı da Suriyeli muhaliflerin safına katıp, El- Kaide, PKK, Muhalifler cephesinden oluşan bir koalisyonla top yekûn saldırı başlatılmak isteniyor.

İşin en tuhaf yanı El-Kaide ABD’nin, PKK Türkiye’nin en büyük düşmanı iken, Türkiye üzerinden Suriye’ye karşı kullanılmalarıdır. Bu tuhaf manzaraya bakılacak olursa tam da burada APO devreye girdi.

Aylar önce Leyla Zana’nin açıklamaları, Barzani’nin ihtişamlı kongre konuşması, Başkanlık tartışmalarının yeniden gündeme getirilmesi, bunların tamamı kamuoyunu alıştırma faaliyetleriydi. Sürece bakılırsa; Apo ile yürütülen yol haritasına  ( Oslo’dan sonra) aylar hatta yıllar önce başlanılmıştır.

Şivan Perver’de durduk yere konuşmadı, bir süreç yaşanıyorsa benim katkım herkesten fazladır mesajı vermeye çalışıyor. Anlaşılan bu süreçte ona düşen rol Mevlana olmak.

 O Mevlana olursa; hiç şüpheniz olmasın Apo da kendisini Peygamber ilan eder!

NELER SÖYLENDİ?
@
Kürsat TECEL

Kürsat TECEL

DİĞER YAZILARI Hata bizim, günah bizim, suç bizim.. Korona virüs en çok cahilleri öldürüyor? MÜMTAZER TÜRKÖNE’YE GÜLELİM Mİ AĞLAYALIM MI? Kılıçdaroğlu'nu yakalım! MERAL AKŞENER VE “İYİ PARTİ ÇÖKÜŞ DESTANI” NIN SEBEPLERİ! MERAL AKŞENER'İN PARTİSİ BAŞARILI OLABİLİR Mİ? CUMHURBAŞKANI ÖLDÜRÜLSEYDİ ÜLKEYİ DEVLET BAHÇELİ YÖNETECEKTİ! EGEMEN GAZETESİ VE PARALELCİLİK! BİZE NE BİRİLERİNİN VEKİLLİK HAYALLERİNDEN-2! ORTADOĞU’NUN ÇIRAK AKTÖRÜ;TÜRKİYE! TÜRK SORUNU VE TÜRK MİLLETİNİN KÜRT MİLLİYETİNDEN ÜSTÜNLÜĞÜ! 19.00 - GAZZE: ON DAKİKA- 19.12- BEŞ ŞEHİT: BİR DAKİKA! GÖZÜN AYDIN EY MİLLET! BÖLÜNÜYORUZ… ABDULLAH ÖCALAN’DA MI GİZLİ TANIK? VUR PENÇE-İ ÂLÎ'DEKİ ŞEMŞÎR AŞKINA! (CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN!) İKİ ŞEHİT BİR ADEM YAVUZ! KARA GÜNÜN ARDINDAN! BENİ ANLAYAN ŞEMDİN SAKIK'A BENDEN SELAM OLSUN DEVLET BABA DUY BİZİ! ÖTÜKEN OPERASYONU MUHSİN YAZICIOĞLU SUİKASTİ İLE BAŞLADI FETHULLAH GÜLEN CEMAATİ NEYİ BAŞARDI? TASVİYE EDİLMEK İSTENEN MHP DEĞİL TÜRKİYE’DİR… SİVAS’IN SEÇİMİ-YETENEKSİZ VEKİLE KIRMIZI KART! ÜLKÜCÜLÜK VATANSEVERLERİN ORTAK ADIDIR Ülkücülüğün Adresi Neresidir? ALEVİ Mİ SİN, SÜNNİ Mİ? BU KİMİN DEĞİRMENİNE SU TAŞIR YUSUFİYELİ KARDEŞİM? DEVELET BAHÇELİNİN ÇAĞRISINA KAYITSIZ KALANLARI TARİH AFFETMEYECEKTİR. İYİ MÜSLÜMAN OLMAK VE HANEFİ AVCI OLAYI! TERÖRLE MÜCADELEDEN MÜZAKEREYE GEÇİŞ… HALK OYLAMASININ KISA BİR DEĞERLENDİRMESİ OY DEĞİL SOY ÖNEMLİ SOY!
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA