Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
Hafik İlçesindeki Un Değirm
Sivas'ın Hafik ilçesindeki su değirmeni yaklaşık 150 yıldır dönerek, ade
Merkez Bankası faiz oranını
Merkez Bankası, yüzde 19'luk politika faizini 100 baz puan indirerek, yüzde 1
Doğalgaz ve elektriğe büyü
Enerji üretim ve dağıtım sektöründen dört kaynağın Reuters'e verdiği b
LPG'ye zam
LPG oto gaza 15 kuruş zam geldi. Söz konusu fiyat artışı bu gece yarısınd
Davutoğlu Sivas’ta partisin
GELECEK Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Milleti birleştirecek bir g
Pentagon'dan 'F-35' açýklamasý

Pentagon'dan 'F-35' açýklamasý

  Bu haber 14 Haziran 2019, Cuma 13:46:53 eklenmitir.
Pentagon'dan 'F-35' açýklamasý ABD Savunma Bakanlýðý sözcüsü Yarbay Mike Andrews, Türkiye’yle Amerika arasýndaki iliþkilerin sadece F-35 meselesine indirgenemeyeceðini belirterek, ABD’nin “stratejik ortaðý” Türkiye’yle iliþkisine çok deðer verdiðini vurguladý.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El Hurra'nýn sorularýný yanýtlayan Andrews, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alýmý nedeniyle F-35 programýna üyeliðinin askýya alýnmasý kararýnýn iki ülke askeri iliþkilerini nasýl etkileyeceði sorusu üzerine, “ABD stratejik ortaðý Türkiye’yle iliþkisine çok kýymet verir. Ýliþkilerimiz çok katmanlýdýr, sadece F-35 programýndan ibaret deðildir. Türkiye'yle güvenlik konusunda çalýþmaya devam edeceðiz” dedi.

‘ATTIÐIMIZ ADIMLAR GERÝ ÇEVRÝLEBÝLÝR’

Türkiye'nin S-400 almaktan vazgeçmesi halinde F-35 programýna geri dahil edilip edilmeyeceði sorusunu Pentagon sözcüsü þöyle yanýtladý:

“Attýðýmýz adýmlarýn hiçbiri geri çevrilemez deðildir. Eðer Türkiye S-400 almaktan vazgeçerse ABD Türkiye'yi memnuniyetle (F-35) programa geri kabul edecektir. Þunun anlaþýlmasýný isteriz; ABD Türkiye’nin F-35 programýna katýlýmýný kademeli olarak, saygýlý ve titiz bir þekilde en üst düzey karþýlýklý temaslar yürütmek suretiyle sonlandýrýyor. Bakan (Vekili) Shanahan ve diðer bakanlýk yetkilileri þunu söylemeye devam ediyor: Türkiye S-400'lerden vazgeçerse o zaman F-35 programýna birlikte devam edebiliriz, yani Türkiye'yle birlikte yakýn çalýþmayý sürdürebiliriz. Umarýz S-400'lerden vazgeçerler ve F-35 programýnda devam edebilirler.”

YAKINDAN ÇALIÞMAYA DEVAM EDECEÐÝZ

ABD'nin Türkiye'nin S-400 alýmýný iptal edeceðinden umutlu olduðunu ifade eden Andrews, ABD'nin Türkiye'ye Patriot füze savunma sistemi teklifiyle ilgili bir soruyu yanýtlarken, “Türkiye'nin meþru hava savunma ihtiyaçlarýna nasýl yardýmcý olabileceðimizi Türk Savunma Bakanlýðý’yla görüþmeye devam ediyoruz” dedi, ancak bu görüþmelerin iki taraf arasýnda özel ortamda sürdürüldüðünü ve ayrýntýya giremeyeceðini belirtti.

Andrews, “ABD Patriot hava savunma sistemi konusunda 2009’dan bu yana Türkiye’yle aktif müzakereler yürütüyor. Dolayýsýyla Türkiye’yle birlikte yakýndan çalýþmaya devam edeceðiz ama bunu özel bir þekilde yapacaðýz” ifadesini kullandý.

Kaynak: Amerika’nýn SesiETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.