ankara escort
Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
BBP: Kararımız HDP’nin kazanma
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Ağrı, Batman, Bingöl,
Bahçeli’den Kocamaz yorumu
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mersin’de başvurusu süresi dolduğu için başvur
C.Ü. ÖĞRENCİLERİ FIRAT YILMAZ
Cumhuriyet Üniversitesi'nde (C.Ü.) eğitim gören öğrenciler, Ege Üniversitesi'nde
Tanzimde büyük skandal! Bedava
CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tanzim satışlar için bedava verilen 36 bin
TCDD Genel Müdürü görevden alı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda görevden alma süreci devam ediyor. TCDD İşlet
ÇAYA VE ÇORBAYA DAMLALIKLA LİMON DEVRİ GELEBİLİR

ÇAYA VE ÇORBAYA DAMLALIKLA LİMON DEVRİ GELEBİLİR

  Bu haber 20 Temmuz 2014, Pazar 14:37:54 eklenmiştir.
ÇAYA VE ÇORBAYA DAMLALIKLA LİMON DEVRİ GELEBİLİR Limon cenneti Türkiye'de, limon; neredeyse onsla satılır hale geldi. Birçok ilde limonun kilo fiyatı arketlerde 7 ila 9, manavlarda ise 8-10 TL arasına fırladı. Çok ucuz maların satıldığı sent pazarlarında bile limon, 5-7 TL arasında...

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki kaya oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza edilen bir kasa iyi kalite limonun depo çıkış fiyatı geçen seneye oranla iki kat artarak 100 liraya ulaştı. Sakarya'da ise limonun depo filatı 125 TL'ye kadar çıktı. 

Türkiye'nin peribacaları ile ünlü önemli turizm merkezi Kapadokya bölgesinde yer alan Ortahisar beldesi, sayısı 575'i bulan kayadan oyma soğuk hava depoları ile narenciye sektörüne hizmet veriyor. Sakarya'da ise Saanca-Karasu arasında 251 depo var. 

Ortahisar'da yılda 6 milyon sandık limon depolanıyor.

Kış aylarında Ortahisar'a getirilen limonlarla, Nisan ayından itibaren iç ve dış piyasanın talepleri karşılanıyor. 

Ancak bu sene rekoltenin düşmesi nedeniyle Temmuz ayının ilk günlerinden itibaren bir kasa limonun depo çıkış fiyatı kalitesine göre 80 ila 100 lira arasında değişirken, bir kilogram limon ise 5 liraya ulaştı.

Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hilmi Yazıcı, yaptığı açıklamada, bu yıl limonda rekoltenin düşmesinin fiyatları artırdığını söyledi.

Limondaki fiyat artışının birçok sebebi olduğunu belirten Yazıcı, "Geçtiğimiz Aralık ayının 10-13'ünde Mersin'de hava sıcaklığının düşmesi rekolteyi yaklaşık yüzde 50 azalttı. Ayrıca Türkiye dışında önemli limon üreticisi konumunda olan Arjantin'de de soğuktan dolayı üretim yüzde 40 civarında düştü. Ayrıca kış aylarının kurak gitmesi de verimi düşürürken, kuraklıktan kaynaklı olarak üründe kalite düşüklüğü yaşandı. Bu, limonun depolardaki ömrünü de etkiledi ve dayanma ömrü azaldı. Geçen senelere oranla çürüme çok fazla oldu ve fire sayımız arttı" diye konuştu.

İhracat arttı, depodaki ürün azaldı

Haziran ayının 15'inden itibaren limon ihracatına ton başına 100 dolar teşvik geldiğini ve buna paralel olarak depolardan çıkan limon sayısının da arttığını kaydeden Yazıcı, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Makedonya, Gürcistan, Ermenistan, Almanya, Hollanda ve İngiltere'ye yaklaşık 15 bin tonluk limon ihracatı yapıldığını, bunun da depolardaki ürünün hızla eksilmesine sebep olduğunu ifade etti.

Yeni ürün çıktığında fiyatlar düşebilir

Her yıl yaklaşık 6 milyon sandık limonun depolandığı Ortahisar'da bu yıl rakamın 5 milyon sandıkta kaldığını belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Ortahisar'da Nisan ayının başında limon satışları başladı. Bir sandık limon 35-40 lira bandında açıldı. Limon kalitesine göre 5 kademe değerlendirilir. Bu sandıklar net 18, brüt 21 kilogram olur. Limonun kasası Temmuz'un ilk haftasına kadar 55-60 lira bandındaydı. Şu anda bir kasa limonun fiyatı cinsine ve kalitesine göre 80 ila 100 lira arasında değişiyor. Fiyatlar bu seviyede kalır, yükselir ya da düşebilir onu bilemeyiz, fiyatlar çok değişken. Önümüzdeki bir aylık süreçte fiyatlar aynı da kalabilir, 10-15 lira artabilir de. Eylül başında yeni mahsul çıkacak. O zamana kadar 2 aylık bir süre var. Mayer dediğimiz yeni mahsul turfanda limon çıktığı zaman fiyatların 50-55 lira bandına gerileme ihtimali yüksek. Geçen yıl üretici zarar etti. 2013'te kalitesine göre 35 liraya satılan limon nakliye ve depolama giderleriyle 40 liraya mal edilmişti. Geçen sene üreticiler para kazanmadığı gibi cebinden de sandık başına 5-10 lira zarar etti."ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.