Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-05-2024 18:39

Kritik Veri geldi! Memur ve Emeklilerin Zam oranı netleşiyor

Son Dakika Haberi: Nisan ayı enflasyonu açıklandı, aylık enflasyon 3.18 oldu. Şimdi gözler mayıs enflasyonunda. Temmuz'da memurlar ve emekliler enflasyon oranında zam alacak. Zam için dördüncü veri açıklandı. Gözler şimde mayıs ve haziran enflasyonunda.

Kritik Veri geldi! Memur ve Emeklilerin Zam oranı netleşiyor

Enflasyon rakamları açıklandı, memur ve emekli maaşı zammı netleşmeye başladı. Enflasyon rakamları SGK, Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon farkı için belirleyici oluyor.

Türkiye'de yaklaşık 16 milyon emekli ve 4 milyon memur bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2024 Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur ve emekli maaşı zammı netleşmeye başladı. Buna göre, memur ve emekli maaşı zammında dört aylık enflasyon farkı ortaya çıktı.

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam, nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından biraz daha netleşti.

4 AYLIK ENFLASYON ORANI YÜZDE 18,72

Ocak ayında yüzde 6,70 olarak gerçekleşen enflasyon, Şubat ayında yüzde 4,53'e, Mart ayında ise yüzde 3,16'ya geriledi. Nisan ayında ise bu rakam yüzde 3,18 oldu.

4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 18,72 olarak hesaplandı.

Zam oranının kesinleşmesi için mayıs ve haziran ayı enflasyonu bekleniyor.

2 VERİ KALDI

Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile nihai emekli ve memur zammı belli olacak. TÜİK'in açıklaması 3 Temmuz günü saat 10.00'da 6 aylık enflasyon enflasyon rakamları kesinleşecek.

AdminAdmin