Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İLE İ
Eski Bakan, tecrübeli devlet adamı Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar O
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ YİNE U
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kantin bahçesinde yer alan üç ağaç kesildi. Sendik
ÜNİVERSİTEDEKİ GERGİNLİK TAVAN
Cumhuriyet Üniversitesinde 206 taşeron emekçi çalışanın kadroya geçme müracaatla
C.Ü. ÖĞRENCİLERİ KENDİ EĞİTİM
Üniversiteler bilimsel eğitim niteliğinden gitgide uzaklaşırken Cumhuriyet Ünive
"Yardımcı doçentlik kadrosu" r
"Yardımcı doçentlik" kadrosu yerine "doktor öğretim üyesi" kadrosunun ihdas edil
ESAD'A KORİDOR

ESAD'A KORİDOR

  Bu haber 24 KASIM 2011, Persembe 23:50:38 eklenmistir.
ESAD'A KORİDOR Fransa Dışişleri Bakanı Juppe, Suriye için “insani koridor” fikrini ortaya attı. Juppe konuyu ABD Dışişleri Bakanı Clinton’la konuştuğunu belirterek, “Suriye’deki rejimden insani yardımlar için yetki alınabilir” dedi. Irak Dışişleri Bakanı Zebari de uluslararası gözlemcilerin ülkeye girmelerini Suriye’nin onayladığını söyledi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa Dışişleri Bakanı Juppe, Suriye için “insani koridor” fikrini ortaya attı. Juppe konuyu ABD Dışişleri Bakanı Clinton’la konuştuğunu belirterek, “Suriye’deki rejimden insani yardımlar için yetki alınabilir” dedi. Irak Dışişleri Bakanı Zebari de uluslararası gözlemcilerin ülkeye girmelerini Suriye’nin onayladığını söyledi.
SURİYE’de çatışmalardan kaynaklanan sivil ölümlerinin azalmak bir yana, artma eğilimine girmesi nedeniyle ortaya atılan çözüm önerileri arasında, ‘insani koridorlar’ formülü eklendi. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppé’nin dile getirdiği bu öneri, kendi deyimiyle, “Kızılhaç gibi insani yardım örgütlerinin, sağlık ürünlerini ilgili yerlere ulaştırmasına izin verecek kulvarlar oluşturulması” olarak tanımlanıyor. Beşar Esad yönetimine muhalif Suriye Ulusal Konseyi yöneticileriyle Paris’te yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında bu fikri anlatan Juppé, konuyu ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton’la konuştuğunu, ayrıca NATO’daki müttefik ülkelerin temsilcileriyle de istişarede bulunduğunu söyledi. France Inter adlı radyo kanalına konuşan Juppé, “Suriye rejimin bu konuda ikna olması ve bu insani koridorlara, silahsız uluslararası gözlemcilerin korumasıyla giriş imkanı vermesi bence absürd bir düşünce sayılmaz” ifadesini kullandı. Juppe, “Önce uluslararası toplum, BM, Arap Birliği, rejimden insani yardımlar için yetki alabilir. Eğer bu olmazsa, başka çözümler düşünmemiz gerekir. Konvoyları korumak söz konusu olabilir ama daha bu aşamaya gelmedik. Bizim için uluslararası yetki olmadan, insani müdahale olmaz. Suriye’ye uluslararası askeri müdahale şu an düşünülmemektedir” dedi.

Kaddafi döneminde Libya için de bir ara gündeme gelen ama gerçeğe dönüştürülemeyen bu formülün işlerlik kazanması için uluslararası diplomasi harekete geçti. Alain Juppé’yle de görüşen Arap yetkililerin, Esad yönetimiyle kurdukları temastan olumlu sonuç aldığı iddia edildi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Kahire’den yaptığı açıklamada, uluslararası gözlemcilerin ülkeye girmelerinin Suriye yönetimince onaylandığını ve bir protokol üzerinde prensip anlaşmasına varıldığını açıkladı.


Benzer önerinin daha önce Libya için de yapıldığına dikkat çeken Türk diplomatik kaynaklar ise şu değerlendirmede bulundu: “Libya için de gündeme geldiğinde kimse elini taşın altına koymadı. Söylemesi kolay ama pratiği öyle kolay değildir. Koridor karadan olacağı zaman elbette öncelikli 2 ülke Türkiye ve Irak gündeme gelir. Önce Suriye yönetimiyle bu mesele görüşülür. Aksi halde her durumda çatışma tehlikesi vardır. Rusya donanması Suriye sahillerinde demirli olduğundan deniz- kara bağlantılı koridor gündeme gelmez. Geriye hava ve kara seçenekleri kalır. Bununla ilgili ne düşünüldüğü tarafımıza anlatılır, biz de kendi düşüncemizi ortaya koyarız. ”
 ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.