Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-05-2013 09:58

AKYÜREK PAZARLAMA HALKA AÇILIYOR

Halka arz sonrası 120 milyon TL piyasa değeriyle Borsa İstanbul’a merhaba diyecek Akyürek Pazarlama’nın yüzde 35.8’lik bölümü (ek satış hariç) halka açılacak.

AKYÜREK PAZARLAMA HALKA AÇILIYOR

Ulusal ve uluslararası dev markalarla yürüttüğü iş ortaklıklarıyla, hızlı tüketim ürünleri satış ve dağıtımında sektörünün önde gelen şirketi Akyürek Pazarlama’nın halka arzında son aşamaya gelindi. Bizim Menkul Değerler ve Vakıf Yatırım liderliği ile 19 üyeden oluşturulan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek halka arzda talep toplama 30 Mayıs Perşembe günü başlayacak ve 31 Mayıs Cuma günü sona erecek.

 

Hisse fiyatı 2,60 TL olarak belirlendi. Halka arz sonrası 120 milyon TL piyasa değeriyle Borsa İstanbul’a merhaba diyecek şirketin yüzde 35.8’lik  bölümü (ek satış hariç) halka açılacak. Payların yüzde 20’si yurtiçi kurumsal, yüzde 80’i yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilecek.

 

Akyürek Pazarlama’dan yapılan açıklamaya göre; ek satış hariç 42.9 milyon TL’lik halka arz geliri bekleniyor. Bu gelirin yüzde 82’lik kısmı şirketin büyümesinde kaynak olarak kullanılacak. Bugün 1.5 milyar TL ciro yapan Akyürek Grubu içinde cironun 538 milyon TL’sini sağlayan Akyürek Pazarlama’nın 2012 net karı 7.3 milyon TL iken FAVÖK’ü de 15.3 milyon TL düzeyinde.

 

50 yıllık Akyürek Grubu’nun lokomotif şirketi Akyürek Pazarlama dünyanın ve Türkiye’nin dev markalarıyla çalışıyor

Akyürek Grubu’nun 50 yıllık sektör tecrübesiyle beraber Grubun lokomotif şirketi konumuna ulaşan Akyürek Pazarlama ve halka arza ilişkin görüşlerini aktaran Akyürek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek şunları söyledi: “Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen dev markalarının binlerce ürününü dağıtan ve pazarlayan şirketimiz, bugün hızlı ciro büyümesine paralel artan faaliyet karlılığı ile sektörde öne çıkıyor. Türkiye genelinde 80 bin satış noktasına ulaşan yaygın satış ve dağıtım ağımız, bizim en önemli gücümüzü oluşturmaktadır.” dedi. Akyürek Pazarlama olarak son iki yılda üst üste yüzde 30 büyüme yakaladıklarını hatırlatan Serdal Akyürek, dağıtım ve pazarlama sektörünün de yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi. Akyürek, değişen tüketim alışkanlıklarıyla beraber artan hızlı tüketim ürünleri talebinin de sektörün gelecek dönemde yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibesini sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

 

Halka arza ilişkin görüşlerini de aktaran Serdal Akyürek; halka arzdan elde edilecek gelirle yapılacak yatırımlarla şirketin yıllık karını ciddi oranda yükseltmeyi ve projeksiyon dönemi içerisinde de 1 milyar TL’lik ciroya ulaşacak bir şirket olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

Gelecek dönem projeleri

Halka arz gelirlerini büyümede kullanacaklarını ifade eden Serdal Akyürek, yeni güçlü markaları portföylerine katarak, mevcut hinterlandındaki müşteri ağını genişleterek büyüyeceklerini ifade etti. Hedeflerinin yalnızca büyüyen bir şirket olmak değil, aynı zamanda iyi derecede kar eden ve karını hissedarlarıyla paylaşan bir şirket olarak belirlediklerini dile getiren Serdal Akyürek, halka arz sonrası mevcut iş ortaklarının sayısını artırmayı hedeflediklerini de ifade etti. Gelecek dönem e-ticaret platformu oluşturma planlarından da bahseden Akyürek, e-ticaret yapılanması için Akyürek Pazarlama’nın altyapı ve lojistik imkanlara sahip olduğunu belirtti.

 

80 bin satış noktası

Hızlı tüketim ürünleri satış ve dağıtımında pazarın önde gelen şirketi Akyürek Pazarlama, 80 bin satış noktasına ulaşıyor. Unilever, Algida, Trakya Birlik, Dr. Oetker, Dimes, Fritolay, Marmara Birlik, Tukaş gibi firmaların Türkiye’deki en büyük dağıtıcılarından olan Akyürek Pazarlama, Dardanel, Fiskobirlik ve Evden markalarının da tüm Türkiye’ye pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini yürütüyor.  Şirket  satış ve dağıtım portföyüne en son Tukaş ve Şimşek Bisküvi’yi (Bien) kattı. Halihazırda 14 lojistik merkezi, 568 çalışanı ve 348 araçlık filosu ileTürkiye’nin her köşesine uzanan Akyürek Pazarlama,  dev pazarlama ve dağıtım ağı ve sektöre sağladığı katma değerle perakende pazarlamada öncülüğünü sürdürüyor.

 

HALKA ARZIN KÜNYESİ

 

Halka Arz Öncesi Çıkarılmış Sermaye

32.586.740,49 TL

Halka Arz Yöntemi

Sabit Fiyatla Talep Toplama

Halka Arz Büyüklüğü (Nominal)

Sermaye Artırımı: 13.500.000 TL

Ortak Satışı: 3.000.000 TL

Ek Satış: 1.650.000 TL

Halka Arz Sonrası Çırakılmış Sermaye

46.086.740,49 TL

Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı

Ek Satış Hariç: % 35,80

Ek Satış Dahil: % 39,38

Halka Arz Fiyatı

2,60 TL

Satmama Taahhüdü

180 gün

Planlanan Tahsisat Grupları

% 80 Yurtiçi Bireysel;

% 20 Yurtiçi Kurumsal

Aydan Alkap 

Balkan Haber Ajansı

ehaber@yandex.com

AdminAdmin