Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri
Giriş Tarihi : 13-06-2011 23:58

UMUT IŞIĞI ÜNİVERSİTE’YE DÜŞTÜ!...

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) denetleyicileri Sivas'ta...

UMUT IŞIĞI ÜNİVERSİTE’YE DÜŞTÜ!...

Sorunların, şikayetlerin merkezden değil de yerinde çözüme kavuşturacağı düşünülen Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlığındaki Yükseköğretim Kurulu (YÖK) nihayet 3 yıl sonra denetleyici kurul üyelerini şikayetlerin, haksızlıkların, şaibeli durumların konuşulduğu, personel mağduriyetlerinin yaşandığı Sivas Cumhuriyet Üniversitesine gönderdi.

Ankara'dan Sivas'a İstanbul üzerinden Türk Hava Yollarına ait tarifeli uçağı ile bugün saat 20.30'da Sivas'a intikal eden Yök Başkanlığı Denetleme Kurulu üyesi E. Tümgeneral Kemal Ay'ın başkanlığındaki 6 kişilik heyetin Sivas Cumhuriyet üniversitesinde yaklaşık 20 gün sürecek bir çalışma yapacağı şikâyetçileri dinleyerek yapılmayan veya yapılması geciktirilmiş soruşturmalara adım atması ve mağduriyetleri çözüme kavuşturması bekleniyor.

Sivas Nuri Demirağ Havaalanı Vip çıkışında İnternet Gazeteciler ve bazı ulusal bazda yayın yapan Tv Kanal muhabirleri ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapan 2 şöför tarafından karşılanan Komisyon Başkanı Kemal Ay'a ziyaretlerinin sebebi sorulduğunda yeterli cevap alınamamış olup "gezmeye geldik" cevabı ile karşılaşırken, bu arada kendisinin Cumhuriyet Üniversitesi Vakıfı mağdurlarından olduğunu öğrenilen ve komisyonun geleceğini gazetemizden öğrendiğini ifade eden Erdal Karatepe adlı vatandaşın Ay'a bir mektup sunduğu ve Vakıf Genel Sekreteri Prof.Dr. Mustafa Zahir Bakıcı tarafından işine haksız yere son verilmesinden dolayı şikayetçi olduğu şikayetleri ile ilgilenilmesini beklediğine şahit olunmuştur.

Gelen denetleyicilerin konaklama ve yapacağı görüşmelerin yaşanacağı dönemde emirlerine 2 adet Cumhuriyet Üniversitesine ait resmi aracın tahsis edilmiş olduğu görülürken, Komisyon Başkanı Kemal Ay'ın Sivas Ordu evinde konaklayacak olması tarafsızlığının işareti ve takdire şayan bir hareket olarak karşılanmış ve duyan kişilerin ve Sivas halkının sevgi ve muhabbetlerini kazanmıştır.

Ancak gazetemizce edinilen bilgilere göre, bu ziyaretin sebepleri arasında Şarkışla Meslek okulunda yaşanan olumsuz gelişmeler, üniversite vakfının hukuksuz icraatları, hastanede yaşandığı iddia edilen şaibeli durumların, yolsuzlukların ve tip fakültesi dekanlığının personeline karşı sergilediği haksız uygulamalarının, üniversite genelinde yaşanan personel ve öğrenci mağduriyetlerinin bulunduğu duyumlarına ulaşılmıştır.

İnternet Gazeteciler Derneği olarak yaşanan tüm gelişmeleri an ve an haber yapmaya kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğimizi bildirir, bir vakıf işçisi olan Erdal Karatepe’nin gösterdiği cesareti ve hak arayışını gören diğer mağdur üniversite personellerine bu onurlu davranış nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

 

 

AdminAdmin