Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
“ÜLKENİN BARIŞMAYA, KUCAKLAŞMA
Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Sivas kent meydanında
Bazı döviz büroları alım-satım
Spekülatif hareketlerden dolayı gün içerisinde ani yükseliş ve düşüşler yaşayan
İnce’den çok konuşulacak harek
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugün Ziraat Bankası TBMM Şubesi'ne g
Muharrem İnce: ''Seçildiğim gü
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Düzce'deki mitinginde kendisinin Cumhurbaşkan
FETÖ'cünün ByLock savunması şa
Adana'da FETÖ soruşturması kapsamında FETÖ'cünün ByLock savunması şaşırttı.
İŞÇİ EMEKLİSİNE OCAK'TA 332 TL ZAM GELİYOR

İŞÇİ EMEKLİSİNE OCAK'TA 332 TL ZAM GELİYOR

  Bu haber 21 KASIM 2012, Carsamba 15:24:34 eklenmistir.
İŞÇİ EMEKLİSİNE OCAK'TA 332 TL ZAM GELİYOR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,'ten işçi emeklilerini sevindirecek bir haber geldi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 milyon 925 bin kişiyi sevindirecek haber!

 

Bakan Çelik, ''Böylece, yaklaşık 1 milyon 925 bin emekli mizin maaş larında 322 liraya varan iyileştirmeler yapılmıştır. Bu konudaki çalışmalarımızı tamamladık ve intibak farklarına ilişkin ödemeler, 1 Ocak 2013'te gerçekleşecek'' diye konuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , 2002 yılında 10 milyar lira olan sağlık harcamalarının, geçen yıl 45 milyar 122 milyon liraya yükseldiğini belirterek, ''2012 yılı gerçekleşme tahminine göre bu rakamın 48 milyar 604 milyon TL olması beklenmektedir'' dedi.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi (TODAİ) ile Devlet Personel Başkanlığı'nın 2013 yılı bütçeleri ele alınıyor.

 

Bakan Çelik, bütçe üzerindeki sunumunda, asgari ücretin uzlaşarak belirlendiğini hatırlatarak, ''Son 10 yıllık enflasyonun yüzde 143 seviyelerinde olduğu göz önünde bulundurdurulduğunda, asgari ücretlimizi enflasyona ezdirmediğimiz net bir şekilde görülecektir'' dedi.

 

Van ve Simav depremlerinde vatandaşları yalnız bırakmadıklarını anlatan Çelik, 30 gün sigortalı olup, hayatını kaybedenlerin eş ve çocuklarına ölüm, sakat kalanlara ise malullük aylığı bağlandığını hatırlattı. Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması kapsamında deprem nedeniyle işleri aksayan işyerlerinde çalışan işçilere 500-1400 lira ödeme yapılmasının sağlandığına işaret eden Çelik, Toplu Yararına Çalışma Projesi kapsamında Van'da 7 bin 500 vatandaşın istihdam edildiğini vurguladı.

 

-Memur maaş artışları-

 

Bakan Çelik, memurlara toplu sözleşme hakkının yürürlüğe girdiğini anımsatarak, 2012-2013 dönemini kapsayan ilk toplu sözleşme görüşmelerinin gerçekleştirildiğini belirtti. Çelik, ''Avrupa ülkelerinde maaşlar dondurulurken, ülkemizde memurlarımıza 2012 yılı için 4 4, 2013 yılı içinse 3 3 maaş artışı öngörülmüştür. 2002'ye oranla en düşük devlet memuru maaşı yüzde 348 artışla bin 758 liraya, ortalama memur maaşı da yüzde 253 artışla 2 bin 42 liraya ulaşmıştır'' diye konuştu.

 

-İş sağlığı ve güvenliği-

 

İş sağlığı ve güvenliği sorununu sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sorunu olduğuna dikkati çeken Çelik, ''Dünyada her yıl yaklaşık 2,3 milyon insan iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise her gün ortalama 172 iş kazası meydana gelmekte, bunlardan 3'ü ölüm, 6'sı ise sürekli iş göremezlikle sonuçlanmaktadır'' diye konuştu.

 

Müstakil İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile kuralcı yaklaşımdan ziyade önleyici, iyileştirici ve geliştirici bir anlayış benimsendiğini anlatan Çelik, yasa ile temel hedeflerinin güvenlik kültürü ve bilincini çalışma hayatının vazgeçilmezi haline getirmek olduğunu vurguladı.

 

-İntibak düzenlemesi-

 

Bakan Çelik, emeklilerin refah düzeyini yükseltmek için bütçenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini ifade ederek, intibak düzenlemesi yle 2000'den önce emekli olan 1 milyon 900 bini aşkın SSK emeklisine gelişme hızının yüzde 75'inin verildiğini, 12 bini aşkın Bağ-Kur'lunun basamak artışlarından kaynaklanan mağduriyetlerinin giderildiğini söyledi. Çelik, ''Böylece, yaklaşık 1 milyon 925 bin emeklimizin maaşlarında 322 liraya varan iyileştirmeler yapılmıştır. Bu konudaki çalışmalarımızı tamamladık ve intibak farklarına ilişkin ödemeler, 1 Ocak 2013'te gerçekleşecek'' diye konuştu.

 

-Sosyal yardım alan 17 bin kişi işe yerleştirildi-

 

Her yıl 1,5 milyar lira kaynak ayırarak 400 bin kişiyi aktif işgücü programlarından yararlandırmayı hedeflediklerini dile getiren Çelik, ''Bakanlık olarak, sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanları istihdama katmak ve tabiri caizse balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek için de yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu çerçevede, sosyal yardım noktalarından İŞKUR'a bildirilen kişilerden 56 bin 328'i mesleki eğitim faaliyetlerine yönlendirilmiş, sosyal yardım alan 17 bin kişi işe yerleştirilmiştir'' diye konuştu.

 

İşsizlik sigortası ödemelerinin başladığı 2002 yılı Mart ayından 2012 yılı Ekim ayı sonuna kadar, işsizlik ödeneği için başvuran 3 milyon 498 bin kişiden ödenek almaya hak kazanan 2 milyon 718 bin 478 kişiye 5 milyar 329 milyon lira ödeme yapıldığını belirten Çelik, Eylül 2012 tarihi itibarıyla İşsizlik Sigortası Fonu'nun toplam varlığının 59 milyar 677 milyon lira olduğunu kaydetti.

 

 ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.