Gündem
Giriş Tarihi : 22-04-2024 18:10   Güncelleme : 22-04-2024 18:13

İsmailağa Cemaati'nin Lideri Yaşamını Yitirdi

İsmailağa Cemaati'nin 94 yaşındaki lideri Hasan Kılıç'ın hayatını kaybettiği açıklandı. Kılıç, 2022 yılında hayatını kaybeden İsmailağa Cemaati'nin kurucu lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatının ardından cemaatin lideri haline gelmişti.

İsmailağa Cemaati'nin Lideri Yaşamını Yitirdi

İsmailağa Cemaati'nin lideri Hasan Kılıç, önceki gün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. İsmailağa'dan yapılan açıklamada, "Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) rahmet-i Rahman'a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun!" ifadelerine yer verildi ve cenaze merasimiyle ilgili bilgilendirmenin daha sonra yapılacağı duyuruldu.

Doktorların tavsiyesi üzerine hastaneye kaldırılan Hasan Kılıç, müşahede altında tutulmuştu. Kılıç'ın uzun bir süredir sağlık problemleri yaşadığı biliniyordu.

USTAOSMANOĞLU'NUN DÜNÜRÜ OLARAK CEMAATİN BAŞINA GEÇMİŞTİ

Hasan Kılıç, İsmailağa Cemaati'nin kurucu lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun 23 Haziran 2022 tarihindeki vefatından sonra cemaatin yeni lideri olmuştu.

2 yıla yakın sürdürdüğü şeyhlik görevinde Kılıç, cemaatin tanıdık simalarından Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile yaşadığı polemikle gündeme gelmiş ve Cübbeli Ahmet'in İsmailağa Cemaati'nden kovulmasını sağlamıştı.

93 yaşında böbrek yetmezliği nedeniyle vefat eden Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, babasının "Benden sonra cemaatin başına Hasan Efendi'yi (Hasan Kılıç) tayin ettim" dediğini açıklamış ve böylelikle Ustaosmanoğlu'nun dünürü olan Hasan Kılıç, İsmailağa Cemaati'nin lideri haline gelmişti.

AdminAdmin