Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
REKTÖR MÜ DEREBEYİ Mİ?
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız devletin imkânlarını har vurup
Polisin düşürdüğü tabanca, kar
SİVAS'ta, cadde kenarındaki kar birikintisinde, içi mermi dolu şarjör ve tabanca
Yardımcı doçentlere daha uygun
Yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili düzenleme TBMM Eğitim Komisyonu'nda
CHP Merkez ilçe örgütü Uğur Mu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Merkez İlçe Başkanlığı, 'Adalet ve Demokrasi
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDE ADALE
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünd
“ANADOLU ASLANI”NA 5 YILDIZLI TESİS

“ANADOLU ASLANI”NA 5 YILDIZLI TESİS

  Bu haber 21 ARALIK 2016, Carsamba 21:46:03 eklenmistir.
“ANADOLU ASLANI”NA 5 YILDIZLI TESİS Sivas’ın Kangal ilçesinde, iri cüsseleriyle “Anadolu aslanı” olarak nitelendirilen Kangal köpeklerinin daha iyi koşullarda yaşatılması ve turizme katkı sağlaması amacıyla tesis kurulacak.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 PuntoSivas'ın Kangal ilçesinde, iri cüsseleriyle "Anadolu aslanı" olarak nitelendirilen Kangal köpekleri için hastaneden konforlu barınaklara, gen araştırma merkezinden yavrulama kabinlerine kadar her detayın düşünüldüğü "5 yıldızlı tesis" inşa edilecek. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Başbuğ, proje hakkında bilgi verdi.

 

Sivas’ın Kangal ilçesinde, iri cüsseleriyle “Anadolu aslanı” olarak nitelendirilen Kangal köpekleri için hastaneden konforlu barınaklara, gen araştırma merkezinden yavrulama kabinlerine kadar her detayın düşünüldüğü “5 yıldızlı tesis” inşa edilecek.

İnsanlara yakınlığıyla bilinen, dünya çapında araştırmalara konu edilen Kangal köpeklerinin daha iyi alanda yaşam sürdürmesi, nesillerinin gelecek kuşaklara sağlıklı aktarılması ve turizme katkı sağlaması için çalışma yürütülüyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Başbuğ tarafından hazırlanan, Orta Anadolu Kalkınma Ajansınca kabul edilen “Kangal Köpeklerinin Turizm Potansiyelinin Ortaya Çıkarılması ve Turizme Entegrasyonu Projesi” kapsamında, Kangal ilçesinde “5 yıldızlı tesis” kurulacak.

Yaklaşık 650 bin liralık bütçeyle 10 bin metrekarelik alana bir yılda kurulacak tesiste, Kangal köpeğinin turizm potansiyeli de ortaya çıkarılacak.

Tesiste, hastane, köpek kafesleri, yavrulama kabini, konforlu barınaklar, köpek gezinti alanı, veteriner kliniği, gen araştırma merkezinin yanı sıra ziyaretçiler için mesire, gezi, çocuk oyun alanları ve otopark ile hediyelik eşya dükkanları olacak.

Proje koordinatörü Başbuğ, yaptığı açıklamada, Kangal köpeğinin Sivas ve Türkiye turizmi için öneminin giderek arttığını belirtti.

Kangal ırkının daha da iyileştirilmesini amaçladıklarını ifade eden Başbuğ, “Özellikle Kangal’ı daha iyi tanımak, tanıtmak ve ana vatanına da turizm açısından destek sağlamak için bu çalışmayı başlattık.” diye konuştu.

“Gebelik ve yavrulama kabinleri olacak”

Proje hakkında bilgi veren Başbuğ, şunları kaydetti:

“Köpeklerin rahat dolaşabileceği alanlar yapılacak. Kangalların genel özellikleri bizim için önem arz ediyor. Bu genel özelliklerin korunması için ayrıca çalışmalarımız olacak. Kangal’ın soyunun devam ettirilmesi için gen araştırma merkezi kurulacak. En iyi ırkı elde etmeye yönelik çalışmalar yürüteceğiz. Projeyle, tesiste Kangal köpeği hastanesi yapılması planlanıyor. Kangalların hastalıklarına yönelik tedavi hizmetlerimiz, çalışmalarımız olacak. Köpekler için özel kafesler, yoğun bakım, gebelik ve yavrulama kabinleri olacak. Yeni doğan yavrular için de özel alanlar oluşturulacak. Ayrıca insanların hem piknik yapacağı hem de köpekleri rahatça görebileceği mesire alanları oluşturulacak. Hediyelik eşya dükkanı bulunacak.”

Başbuğ, tesisin şimdilik 100 köpek kapasiteli olarak kurulmasının planlandığını dile getirerek, “Tesiste hem daha kaliteli ırkların oluşması sağlanacak hem de bu kaliteli ırk satışa sunulacak. Burası, Kangallar için 5 yıldızlı otel formatında, onların tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceği bir tesis olacak.” ifadelerini kullandı.ETÄ°KETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SOZ SIZDE!


Adiniz :
Baslik :
Yorumunuz :
 
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.