Gündem
Giriş Tarihi : 17-02-2023 21:51

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım'ın 'deprem' konuşması gündem oldu

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, bir konferansta yaptığı "10 metre çubukları uzaydan dünyaya gönderip deprem yaratıyorlar" açıklamasının yanlış anlaşıldığını savundu.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım'ın 'deprem' konuşması gündem oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Uzay Ajansı'na başkan olarak atadığı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın geçen yıl katıldığı bir konferansta ortaya attığı iddialar, 6 Şubat depremlerinin ardından yeniden sosyal medyada gündem oldu.

Yıldırım söz konusu konuşmasında "projesini gördüm" dediği bir silahtan bahsederek “10 metrelik titanyum çubukla 7-8 şiddetinde deprem” yaratılabileceğini iddia ediyor.

Yıldırım konuşmasında, çubukların uydulardan dünyaya fırlatıldığını, çok hızlı bir şekilde düşen çubukların yerin 5 kilometre kadar altına girdiğini ve depreme yol açığını söylüyor.

Yıldırım tam olarak, “Titanyum alaşımlı 10 metre çubukları uzaydan dünyaya istediği hedefe gönderebilen savaşçı uydular var! Bu çubuklar yerin 5 kilometre derinliğine nüfus ederek 7-8 şiddetinde deprem yaratıyor. Bunları tespit etmek de mümkün değil” ifadelerini kullanıyor.

'YANLIŞ ANLAŞILMAK İSTEMEM' 

Serdar Hüseyin Yıldırım sözlerinin tekrar gündem olması üzerine sosyal medyadan konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

“Birkaç gündür sosyal medyada dolaşan video hakkında çok soru geliyor. Bu kısa video benim çok önce bir strateji enstitüsünde verdiğim konferanstan alıntı. Dünya yörüngesinde konuşlanıp kullanıldığında küçük bir şehri haritadan silebilecek silah sistemini anlatmıştım. Bu silah sisteminin fay hatlarını tetiklemek veya tektonik deprem oluşturmak gibi fonksiyonu yok. Dolayısıyla bilinen bir fay hattında oluşan tektonik bir deprem olan Maraş afetiyle ilgisi yok. Yanlış anlaşılmasını istemem. Bu silahın etkisi göktaşı çarpmasına kıyas edilebilir.” 

AdminAdmin