Gündem
Giriş Tarihi : 08-09-2022 11:08

26 ilde yapılan ankette çarpıcı sonuçlar...

Yazar Can Coşkun, bugünkü köşesinde Bulgu Araştırma'nın son anket sonuçlarını paylaştı. Coşkun, anketin 26 ilde 1800 kişiyle yapıldığını aktardı.

26 ilde yapılan ankette çarpıcı sonuçlar...

Bulgu Araştırma tarafından 15-31 Ağustos tarihleri arasında 26 ilde yapılan anketten sürpriz sonuçlar çıktı. Halk TV yazarı Can Coşkun, söz konusu anketi bugünkü köşesinden  paylaştı. 

"26 ilden 1.800 kişi bu ankette oy kullanmış. Üstelik bilgisayar destekli telefon görüşmesi metoduyla endişenin de epey önüne geçilmiş." diyen Coşkun, "26 ilin içerisinde İstanbul, Ankara, İzmir de var; Bursa, Antalya, Diyarbakır, Adana, Konya ve Trabzon da..." ifadeleriyle büyükşehirlerin de araştırmaya dahil olduğunu aktardı.

ANKETE KATILANLARIN EN ÖNEMLİ SORUNU

"Ankete katılanlara en önemli sorun/mutsuz eden konu sorulmuş." diyen Coşkun, soruya verilen yanıtları ve yüzdelerini şöyle paylaştı:

"Yüzde 60'lık katılımcı enflasyon seçeneğinde birleşmiş.

Geçim sıkıntısı diyen yüzde 21.6 ile toplamda 81.6'lık bir ekonomi bloku görünüyor.

Mülteciler yüzde 6.5 ve adalet ise yüzde 6 oranında.

İnsanları mutlu eden konular sorulduğunda yüzde 70 oranında "Mutsuzum, mutlu edecek konu yok" seçeneği öne çıkmış. Toplumun ruh haline ilişkin önemli verilerden biri"

"Türkiye'de çocuklar ve gençler geleceğe umutlu bakabiliyor mu?" sorusunun sorulduğunu da aktaran Coşkun, "2018'de AK Parti'ye oy vermiş seçmenin de yüzde 68.4'ü gençlerin geleceğe güvenle bakamadıklarını söylüyor." verisini de paylaştı.

EKONOMİ VE MÜLTECİLER KONUSU

Ülkenin ekonomisini çok iyi ve iyi bulanların oranının yüzde 12.9 olduğunu aktaran Coşkun, "2018'de AK Parti'ye oy vermiş seçmenin yüzde 50'si "ekonomi kötü" diyor." verisini paylaşarak AKP'deki kopuşu da gözler önüne serdi. Mülteci konusunda ise AKP seçmeninin yüzde 47.7'sinin mültecileri tehdit olarak gördüğünü aktardı.

BU PAZAR SEÇİM OLSA

Coşkun, en merak edilen konu olan seçim sonuçları ile ilgili ankette yer alan verileri şöyle paylaştı:

Kararsızlar dağıtılmış haliyle...

AK Parti %31.6

CHP %30

İYİ Parti %13.1

HDP %10.3

MHP %6.1

Millet Masası'nı Millet İttifakı olarak kodlarsanız Saadet, DEVA ve Gelecek partileri ile toplamda yüzde 46.5 oran var.

Cumhur İttifakı ise yüzde 37.7 oranında.

AdminAdmin