Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Umut Meraş: Tüm halkımızda
Türkiye, EURO 2020'deki ikici maçında Galler'e 2-0 mağlup oldu. Karşılaşm
EKONOMİ DÜNYA EĞİTİM KÜL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, TRT'tenin Türkiye-Ga
Milli Takım guruptan çıkma
EURO 2020 Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Futbol Takımı Galler ile karşıla
EĞİTİM KÜLTÜR SANAT SPOR
Fed, faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Kom
Bakan Koca'dan 'yeni yaş grub
Fahrettin Koca, yarından itibaren 35 yaş üzerindeki herkesin aşı olabilece
'Koronavirüs aþýsýný saklayacak depo yok'

'Koronavirüs aþýsýný saklayacak depo yok'

  Bu haber 14 KASIM 2020, Cumartesi 13:58:51 eklenmitir.
'Koronavirüs aþýsýný saklayacak depo yok' Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çalýþmalarý devam eden korona aþýlarýnýn eksi 70 derecede muhafaza edilmesi gerektiðini belirterek "Ýllerde bunlarý depolayacak depolar kurmanýz lazým. Arkasýndan þu anda eczanelerde, aile hekimlerinde normal buz dolaplarý var. O aþý bu dolaplarda saklanamýyor" dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanýn gözü koronavirüse karþý geliþtirilmeye çalýþýlan aþýlara çevrilmiþken Hacettepe Üniversitesi Týp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalýklarý Bilim Dalý Baþkaný Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan depo uyarýsý geldi.

YOL TV canlý yayýnýna katýlan Prof. Ceyhan þöyle konuþtu:

"Þu anda Türkiye'de -70 derece saklanma ihtiyacý duyulan bu aþýyý depolayacak bir depo yok. Sadece biz de deðil ABD'de de böyle. Þu anda tartýþma konusu olan bu. Önce bu alt yapýnýn yapýlmasý lazým. Sonra bunlarý -70 derecede taþýyacak sistemleri kurmanýz lazým. Sonra illerde bunlarý depolayacak depolar kurmanýz lazým. Arkasýndan þu anda eczanelerde, aile hekimlerinde normal buz dolaplarý var. O aþý bu dolaplarda saklanamýyor. Ayrýca orada da son derece pahalý olan -70 derecelik soðutma cihazlarý koyacaksýnýz. Ben Hacettepe için söyleyeyim benim bu aþýlarý koyacak yerim yok."

Yüzde 90 etkili olduðu tespit edilen koronavirüs aþýsýný geliþtiren BioNTech'in kurucularýndan Prof. Dr. Uður Þahin "Bütün aþýlarýmýzýn eksi 70 derecede nakliyesi saðlanacak. Aþý merkezlerinde de eksi 70 derecede depolanabilecek. Ancak aþýlamanýn yapýlacaðý (daha küçük) merkezlere, normal buzdolaplarýnda ulaþtýrýlabilecek ve sonraki 5 gün içinde aþýlamanýn yapýlmasý gerekecek. Yani 5 gün boyunca normal buzdolaplarýnda da yaklaþýk 5 derecede bozulmadan muhafaza edilebilecek. Bu, gerçekleþtirilemeyecek kadar zor bir operasyon deðil. Çünkü ilk aylarda pandemi sürecinde insanlar randevu ile sýrayla aþý olacaklar. Sonraki aþamalarda ise daha stabil formülasyonlar üzerinde çalýþacaðýz ve normal buzdolaplarýnda daha uzun süreler muhafaza edilebilmesini saðlayacaðýz. Böylece eczanelere daðýtýmý ve doktrolara ulaþtýrýlmasý da saðlanabilecek" demiþti.ETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.