Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-11-2020 19:10

Türk Lirası eridi... Dolar ve euro yine rekor kırdı

ABD'de başkanlık seçimlerinde Joe Biden zafere giderek daha fazla yaklaşırken, euro/TL 10,14 ile rekor tazeledi. Gece 8,41'e kadar gerileyen dolar/TL ise 8,55'le rekor kırdı. Geçen yıl 6 Kasım’da 20 bin lirasıyla dolar alan vatandaş, bugün satsa 4, euro alıp satsaydı 5 asgari ücrete yakın fark elde edecekti.

Türk Lirası eridi... Dolar ve euro yine rekor kırdı

ABD'de başkanlık seçimlerinde Joe Biden zafere giderek daha fazla yaklaşırken, euro/TL 10,14 ile rekor tazeledi. Gece 8,41'e kadar gerileyen dolar/TL ise 8,55'le rekor kırdı.

ABD’de sandıklardan Joe Biden’ın ismi çıkmaya devam ettikçe başkanlık şansı giderek azalan Başkan Donald Trump seçimlerin “çalındığını” iddia etti. Eski başkan yardımcısı ve Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden Nevada ve Arizona’daki liderliğini korumayı başarırsa başkan olacak. Pennsylvania ve Georgia’da ise fark son derece azalmış durumda.

ABD seçimleri analistlere göre Türkiye açısından diğer ülkelere göre daha fazla risk oluşturma ihtimali de barındırıyor.

TL’YE YÖNELİM YOK

Reuters’ta yer alan habere göre; TCMB’nin likidite adımlarıyla birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün 8 baz puan artışla %14.07 seviyesine yükseldi. Temmuz ortasından beri 650 baz puan civarında sıkılaştırmaya gidildi ve fonlama maliyeti Aralık 2019’dan beri en yüksek orana çıktı.

Buna karşın hem lokal, hem de yabancı yatırımcıların TL ve TL cinsi varlıklara herhangi bir belirgin yönelimi görülmüyor.

Lokal yatırımcılar TL’nin getirisini yeterli görmediklerinden döviz ve altın cinsi mevduatlarını bu yıl 27.4 milyar dolar artırmış durumda. Son 2 haftada artışlar belirginleşiyor.

Yabancı yatırımcılar Türk hisse senetlerinde satıcılı bir seyir izlemeye devam ediyor. Yılbaşından beri çıkış 5.8 milyar dolar oldu. Yıllarca TL cinsi iç borçlanma piyasasında %20-25 ağırlığa sahip yabancılar bugünlerde bu oranı %3’lere kadar düşürmüş durumda. DİBS’de bu yıl yabancı çıkışı 7.6 milyar dolara ulaşmış durumda.

ABD Merkez Bankası (Fed) dün gevşek para politikasını değiştirmedi ve yayılan koronavirüs salgını ve belirsizliğini koruyan başkanlık seçimleri nedeniyle ivme kaybeden ABD ekonomik toparlanmasını sürdürmek için elinden geleni yapacağı taahhüdünü verdi. Fed piyasada bir değişiklik getirmedi.

SEÇİM FİYATLAMARI ARDINDAN GÖZLER YENİDEN TCMB’YE ÇEVRİLİR

Piyasalarda ABD seçimlerinin ardından odak noktasının Merkez Bankası’nın (TCMB) devam eden sıkılaştırma adımları ve 19 Kasım’da gerçekleştireceği bir sonraki faiz kararı olması bekleniyor.

Bankacılar %14.75’e doğru hızla ilerleyen sıkılaştırma adımlarının TL’de daha fazla değer kayıplarının önüne geçtiği konusunda hemfikirler. Ancak piyasalar TCMB’den daha net adımlar görmek de istiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün döviz kurunda beklentinin çok üstünde bir dalgalanma yaşanmadığını, dolara müdahalenin de henüz düşünülmediğini söyledi.

Albayrak, dövizi faiz üzerinden baskılamanın mümkün olduğunu ancak faizi yükseltmenin üretimi düşüreceği ve istihdamda azalma yaratacağı endişesiyle bu yönteme başvurmadıklarını belirtti.

BİR YILDA 5 ASGARİ ÜCRET ERİDİ

Türk Lirası’nın değer kaybı devam ederken döviz mevduatları da artmayı sürdürüyor.

Covid-19 salgını öncesinde TL dolar karşısında 5,75 (6 Kasım 2019) seviyesinde işlem görüyordu. 20 bin TL ile 5,75 seviyesinden dolar alan bir kişinin eline 3 bin 478 dolar geçiyordu. Aynı kişi bugün rekor kırarak 8,55 seviyesine gelen dolarını bozdurduğunda vergiler hariç 29 bin 739 TL geçiyor. 9 bin 739 TL fazladan eline para geçen kişi yaklaşık 4 asgari ücret kar etmiş oldu.

Euro ise salgın öncesinden yine geçtiğimiz yıl bugün 6,38 seviyesindeydi. Euro’da bir yılda artış ise yüzde 58 oldu. 20 bin TL ile yine geçtiğimiz yıl bugün 3 bin 134 euro alınabiliyordu. Rekor kırarak 10,10 TL olan Euro’yu bugün TL’ye çeviren bir vatandaş vergiler hariç 31 bin 661 TL elde ediyor. Toplamda 11 bin 660 TL elde eden kişinin karı ise 5 asgari ücrete denk geliyor.

AdminAdmin