Sivas
Giriş Tarihi : 27-07-2020 01:08

Sivas'ta Basın Bayramı Nedeniyle Bir Dizi Program Düzenlendi

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle ilimizde görev yapan basın mensupları onuruna Sivas Valiliği tarafından kahvaltı programı düzenlendi. Programa, Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ve çok sayıda davetli katıldı.

Sivas'ta Basın Bayramı Nedeniyle Bir Dizi Program Düzenlendi

Programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, LGS’de elde edilen sonuçlar ve Sivas'ın eğitimdeki başarısını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Daha sonra ise Gazeteci Sirer Doğan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz ve Semiha Ekinci de birer konuşma yaparak, basın mensuplarını selamlayıp bayramlarını kutladı.

 

Daha sonra söz alan Vali Salih Ayhan ise halkın etkili ve güçlü sesi olan basın, güncel konular hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması ve yönlendirilmesi gibi önemli görev ve sorumluluklar üstlendiğini dile getirdi. Sivas’ın çok köklü bir basın geleneğine sahip olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Şehrimizi ilgilendiren konulara hassasiyetle yaklaşan ilimiz basını, Sivas’ın gelişimini ve değişimini ön plana alan paylaşımları ile örnek olmaktadır. İlimizde planlanan, yapımı devam eden ve hizmete açılan yatırımları kamuoyunda paylaşarak kamuoyunun bilgilenmesini sağlayan, Sivas ile ilgili gelişmeleri gerek Sivas gündemine gerekse ulusal ve uluslararası platformlara taşıyan yazılı ve görsel medyamıza içten teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah ilimize kazandıracağımız ‘Basın Müzesi’ ile de birçok gazetecimizin hatıratını burada yaşatacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, görevi başında hayatını kaybeden ilimizin önemli gazetecilerinden Âdem Yavuz, İsmail Güneş, Hakan Tipiler, Hidayet Çolakoğlu ve Nazım Düz’ü rahmetle anıyor, basın kuruluşlarına, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyor, Basın Bayramınızı kutluyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından gazetecilere ve LGS'de başarı elde eden öğrencilere hediye takdimi gerçekleştirildi.

Gazeteci Yücel Yönal’a Vefa Programı Düzenlendi

Kahvaltı programının ardından Yücel Yönal’a Vefa Programı gerçekleştirildi. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezindeki programa Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Yönal'ın yakınları, gazeteciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğr. Gör. Turgay Kural’ın yönetmenliğini yaptığı “Gazeteciliğe Adanmış Bir Ömür Yücel Yönal” adlı belgeselin izlenmesinin ardından kürsüye gelen Vali Salih Ayhan, Gazeteci Yücel Yönal'ın 63 yıllık gazetecilik hayatında güzel izler bıraktığını dile getirdi. Yücel Yönal’ın Sivas’ı, gazeteci olarak basına daha iyi yansıtmak için gayret gösterdiğini belirten Vali Ayhan, tecrübe ve birikimlerinin yeni meslektaşlarına yol haritası olması temennisinde bulundu.

Duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere kürsüye gelen Gazeteci Yücel Yönal ise hayatından kesitler sunup, Sivas Valiliği’nin hayata geçireceği 'Basın Müzesi' için Vali Salih Ayhan’a teşekkür etti.

Program, İl protokolünün Yönal'a, Belgesel Yönetmeni Kural'a ve ekibine plaket takdimi ile son buldu.

Ebediyete İrtihal Eden Basın Mensupları İçin Mevlid-i Şerif Programı Düzenlendi

Basın Bayramı programı ilimizde ebediyete irtihal eden gazetecilerimiz için Atölye Camisi'nde Mevlid-i Şerif programı okunması ile sona erdi. Valimiz Salih Ayhan ve İl Müftümüz Yusuf Akkuş’unda katıldığı programda rahmeti rahmana kavuşan gazetecilerimiz için dualar okundu.

AdminAdmin