Gündem
Giriş Tarihi : 05-03-2016 00:29

Milli Savunma Bakanı: "Çözüm süreci doğruydu"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çözüm sürecinin başlatılmasının doğru bir karar olduğunu belirterek, bilinen gelişmeler nedeniyle bu sürecin durduğunu kaydetti.

Milli Savunma Bakanı:

2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı yedinci tur görüşmelerinde Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun bütçeleri görüşüldü.

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı bütçesine ilişkin Genel Kurula bilgi veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Şundan emin olun ki, bugün TSK dünden daha güçlü ve savaşa hazırdır. Türkiye'nin yarınında da TSK bugünden daha güçlü ve hazırlıklı olacaktır" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ BAŞLATMAK DOĞRUYDU"

Türkiye'nin terörle mücadelede hukuka saygılı davranmasının zafiyet olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Bakan Yılmaz, "Çözüm sürecini başlatmak doğruydu. Bu doğru dün de doğruydu, bugün de doğruydu, yarın da doğru olacaktır. Çözüm süreci, kavga olmasın, silahlar bırakılsın, demokratik mücadele süreci içinde her şey tartışılsın, Meclis de nihai kararı versin idi. Ülkeden teröristlerin çıkması doğruydu. Yurtdışında bilinen gelişmeler nedeniyle bu süreç durduruldu. Bugün bize terörle mücadelede hukuk devletinin kamu düzenini sağlama gereği dışında başka bir alternatif bırakılmadı.

Türkiye'nin hukuka saygısı zafiyet olarak algılanmamalı. Türkiye hukuk içinde terörle mücadelesine devam edecektir. Güvenlik güçlerimiz kanunlar çerçevesinde terörle mücadelesini şehitler verme pahasına kanunlar çerçevesinde yerine getirmektedir. Başta Türk milleti olmak üzere devletimiz, milletimiz, Güneydoğu'da Mehmetçiğimize çay veren halk da göstermektedir ki, teröristle mücadele görev alan silahlı kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin sonuna kadar milletimiz arkasındadır. Çözüm süreci gizli ve saklı bir süreç değildi. Mecliste yasası çıkartılmıştır, Resmi Gazete'de yayınlanmıştır, bu da halkın gözü önünde yapılmıştır" şeklinde konuştu.

AdminAdmin