Sivas
Giriş Tarihi : 29-06-2015 21:32

"Madımak'ta Yanan Memleketin Aydınlık geleceğiydi"

Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Dağ, Sivas Olayları'nın 22'nci yıldönümü nedeniyle kentte yapılacak etkinlikler hakkında bilgi vererek, "Provokatörlere prim verilmemeli" dedi.

Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Dağ, Sivas Olayları'nın 22'nci yıldönümü nedeniyle kentte yapılacak etkinlikler hakkında bilgi vererek, "Provokatörlere prim verilmemeli" dedi.

2 Temmuz 1993'te 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sivas Olayları'nın 22'nci yıldönümü nedeniyle perşembe günü kentte anma etkinlikleri yapılacak. Etkinlikler hakkında bilgi veren Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Dağ, bu yıl programların Pir Sultan Abdal Derneği tarafından organize edildiğini ifade ederek, "Sabah Pir Sultan Abdal Derneği önünden kortej hareket edecek. Biz de Cem Vakfı olarak tüm katılımcılarımızla birlikte burada olacağız. Mevlana Caddesi üzerinden meydana hareket edeceğiz. Meydanda Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıp Madımak'ın önüne geçeceğiz. Madımak'ta yanan canların anısına her can için buraya bir karanfil bırakacağız" dedi. Milletvekillerinden de katılım beklediklerini ifade eden Dağ, Sivas milletvekillerinin tamamının orada olmasını isteyerek Sivaslıların ise mutlaka etkinliğe geleceğini söyledi.

"MADIMAK'TA YANAN MEMLEKETİN AYDINLIK GELECEĞİYDİ"

1993 yılının Türkiye için karanlık bir yıl olduğunu belirterek o yıl içinde yaşanan olaylara değinen Şube Başkanı Dağ, "93 yılında birileri tarafından bir senaryo yazıldı. Bu senaryonun figüranları ortada ama bu senaryoyu yazan insanlar hala ortada yok. 93 yılında Uğur Mumcu suikasti işlendi. Adnan Kahveci trafik kazasında hayatını kaybetti. Eşref Bitlis'in ölümü, Turgut Özal'ın şüpheli ölümü, Bingöl'de 33 askerimiz şehit edildi. Sivas Madımak Olayları yaşandı. Başbağlar katliamı yapıldı. ve şimdi Madımak Olayları'nın 22'nci yıl dönümündeyiz. Madımak Olayları karanlık bir el tarafından yapıldı. Bugün olmuş hala açığa çıkmadı. Vakıf olarak biz her yıl olduğu gibi yine anma etkinliklerine katılacağız. Bu elim olayı lanetleyeceğiz. Aslında Madımak'ta yanan memleketin aydınlık geleceği, bilim ve sanayisi, devleti, bağımsızlığı, kişisel hak ve özgürlükleriydi. Bizim için Sivas aydınlık insan yüzüdür, umuttur, ışıktır, sevgidir, yozlaşmaya inat çağdaşlıktır, tüm adaletsizliklere rağmen adalettir, kardeşliktir, barıştır. O yüzden bu olayın bir daha tekrarlanmaması için Sivas Katliamını, Sivas'ta yaşanan bu elim olayı tüm halkımızın kınamasını talep ediyorum" dedi.

"PROVOKATÖRLERE PRİM VERMEYİN"

Sağduyu çağrısında bulunan Ali Dağ, "Katılımcıların sakin ve hoşgörülü olmalarını istiyoruz. Yani bu olayların tekrarlanmaması için iyi niyetle, gerçekten insani duygularla orada olmalarını istiyoruz. Kesinlikle provokatörlere prim vermemelerini istiyoruz. Barış, sevgi ve kardeşlik istiyoruz. Sivas'ın gerçekten çok canı yandı. Sivas'ın en azından bu olaylarla anılmasını kesinlikle istemiyoruz. Sivas'a sahip çıkalım. Sivas'ın bir daha bu karanlık oyunlara, karanlık emellere alet olmaması için tüm halkımızdan ben sağduyu istiyorum" dedi.

AdminAdmin