Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo
Sivas'ta İki Yeni Aile Sağlık
Sivas Valisi Salih Ayhan, Kızılırmak Aile Sağlık Merkezi - 112 Acil Sağlık İstas
Sivas'taki FETÖ'cüler sabit ha
FETÖ'cüler sabit hattan arayacakları askerler için onlarca şifreli kod kullanmış
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
Birgün Gazetesinin haberine göre, adrese teslim ilan nedeniyle PAÜ Rektörü’nün g
Sivas'ta Muhtarın oğlunun düğü
Sivas'ta köy muhtarının oğlunun düğününe katılan genç yaşlı, kadın erkek bir çok
MEB'den okulların açılmasıyla
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bilim Kurulu toplantısı sonucun
CHP’den iktidara 13 maddelik öneri

CHP’den iktidara 13 maddelik öneri

  Bu haber 23 Mart 2020, Pazartesi 15:04:35 eklenmiştir.
CHP’den iktidara 13 maddelik öneri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının etkileriyle mücadele etmek için hükûmete 13 maddelik önerilerini açıkladı. Kılıçdaroğlu yoksul ve işsizlere iki bin lira gelir garantisinin verilmesi, esnaf kiralarının da devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Bu paketin özü budur." dedi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu, "Kabul etmeliyiz ki çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Ülkemiz tüm dünya gibi Covid-19 salgınına karşı amansız bir mücadele veriyor.  Bu mücadelede yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, acılı ailelerine sabırlar diliyorum. Tedavileri devam vatandaşlarımıza da acil şifalar dileklerimi iletiyorum.  Sağlık çalışanlarımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz, ebelerimiz, hastabakıcılarımız, hastanede çalışan temizlik görevlilerimiz bu mücadelenin öncüleri. Onlara da huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, "Bu vesileyle salgının ilk gününden bu yana toplumun haber alma hakkını kullanması adına fedakarca görev üstlenen basın mensuplarına da ayrıca teşekkür etmeyi bir görev biliyorum.  Bu salgın bizlere tüm ön yargılarımızdan arınmamız gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize yaşam tarzımız ne olursa olsun hep birlikte dayanışmamız gerektiğini göstermiştir." düşüncesini dile getirdi. 

Kılıçdaroğlu, "Bu salgın bize kurallara ancak herkesin uyması halinde sağlıklı kalınanbileceğini göstermiştir, bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini de göstermiştir.  Bu salgın bize sadece kendimizin değil karşımızın da sağlıklı olması gerektiğini göstermiştir.  Dolayısıyla bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Dayanışma güzeldir ve güçlendirir.  Dayanışma içinde olacağız, yardımlaşacağız ve bu salgını hep birlikte yeneceğiz. Bugün siyasi polemik yapmaksızın, siyasi polemiklere yol açmaksızın bazı önerilerimi paylaşacağım." diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu'nun 13 maddelik önerileri şöyle: 

Yürütme organının, yani siyasi iktidarın yapması gerektiğini düşündüğüm önerileri kamuoyuna açıklayacağım.

1- 5 Şubat 2009’dan bu yana toplanmayan, Anayasal kurum olan ekonomik ve sosyal konsey ivedilikle toplanmalı. Bu süreçte konsey çalışmalarını belli aralıklarla sürdürmeli. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, DİSK gibi… Hiç kimse hiçbir kurum dışlanmamalı.

2- Sağlık kuruluşlarının, sağlık personelinin tıbbi ve konaklama ihtiyaçları öncelikle giderilmeli.

3- Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmeli. KHK ile görevinden uzaklaştırılmış ve hakkında kesin hüküm bulunmayan sağlık elemanları görevine iade edilmeli.

4 - Hem salgınla mücadele hem de millî güvenlik açısından hayati öneme sahip askeri hastaneler süratle yeniden açılmalı.

5- Salgınla mücadelede merkezi yönetimle belediyelerin eş güdüm içinde çalışmalarına azami dikkat edilmeli. İktidar partisinden olmayan belediyelerin sorunu aşmak için gösterdikleri çabalar engellenmemeli.

Bu  bağlamda;

a) Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankasınca  belediyelere yapılan ödemelerin bir yıl süreyle hiçbir kesinti yapılmaksızın ödemeleri sağlanmalı, belediyelerin borçlanma limitleri arttırılmalı,

b) Belediyelere ve dağıtım şirketlerine ödenemeyen elektrik, su, doğal gaz  faturaları nedeniyle borçlu konutların elektriği, suyu, doğal gazı kesilmemeli ve faiz işletilmemeli.

6- Cumhurbaşkanlığı veya bakanlık kararlarıyla geçici süre kapatılan iş yerlerinde,

a) Esnafın kira harcamaları, AVM’ler hariç Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı,

b) Bu iş yerlerinde çalışan işçilerin ücretleri kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar hariç asgari ücret üzerinden ve iş yeri kapalı kaldığı sürece işsizlik sigortası fonunda karşılanmalı.

c) Bu iş yerlerinde çalışan işçilerin kredi kartı ya da tüketici kredisi borçları bankalar tarafından 3 ay süreyle faizsiz ertelelenmeli

7- Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak bir yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.

8- Sayıları yüz bini bulan ücretli öğretmenler ile Halk Eğitim Merkezleri’nde çalışan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedilikle bir yasal düzenleme yapılmalı.

9- Küçük ve orta boy işletmelerin, bankalardan kredi kullanabilmeleri için TBMM’den süratla bir sicil affı yasası çıkarılmalı.

10- Salgından en fazla etkilenecek turizm, eğlence, konaklama, ulaşım gibi sektörlerin kredileri yeniden yapılanlandırılmalı. Turizm tanıtma fonu ve konaklama vergisi getiren yasa yürürlükten kaldırılmalı.

11- Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken bunların ödeyemedikleri faturaları düşünmemeleri için süratle aile yardımları sigortası yasası çıkarılmalı, her yoksul aileye asgari 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.

12- Bu süreçte kendi sağlıklarını tehlikeye atarak günün 24 saati çalışan sağlık personeline kriz süresince her ay iki maaş tutarında ödeme yapılmalı. Sağlık personelinin uzun süredir beklediği sağlıkta şiddeti önleme yasası da çıkarılmalı.

13- Kamu ve özel iş birliği ile yaptırılan yol, tünel, köprü, şehir hastaneleri ve havaalanlarının müteahhitlerine bütçeden yapılan hazine garantili ödemeler bir yıl süreyle ertelenmeli ve garantiler Türk Lirası’na çevrilmeli.

 ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.