Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo
Sivas'ta İki Yeni Aile Sağlık
Sivas Valisi Salih Ayhan, Kızılırmak Aile Sağlık Merkezi - 112 Acil Sağlık İstas
Sivas'taki FETÖ'cüler sabit ha
FETÖ'cüler sabit hattan arayacakları askerler için onlarca şifreli kod kullanmış
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ
Birgün Gazetesinin haberine göre, adrese teslim ilan nedeniyle PAÜ Rektörü’nün g
Sivas'ta Muhtarın oğlunun düğü
Sivas'ta köy muhtarının oğlunun düğününe katılan genç yaşlı, kadın erkek bir çok
MEB'den okulların açılmasıyla
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bilim Kurulu toplantısı sonucun
Adı cinsel istismarlarla anılan dinci Ensar Vakfı'na bir darbe de yargıdan

Adı cinsel istismarlarla anılan dinci Ensar Vakfı'na bir darbe de yargıdan

  Bu haber 06 Subat 2020, Persembe 16:19:24 eklenmiştir.
Adı cinsel istismarlarla anılan dinci Ensar Vakfı'na bir darbe de yargıdan Adı cinsel istismarlarla anılan dinci Ensar Vakfı'na yargıdan bir darbe daha geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve gelir gelmez protokollerini feshettiği kurumlardan biri olan Ensar Vakfı'nın mahkemeye yaptığı itirazdan ikinci kez ret kararı çıktı. İstanbul 14. İdare Mahkemesi'nin reddettiği "fesih iptali" başvurusunu istinafa taşıyan Ensar Vakfı'na üst mahkeme de oybirliğiyle "hayır" dedi

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuk istismarı iddiaları ile gündeme gelen ve son dönemde de Kızılay‘a bağış tartışmalarının odağında bulunan Ensar Vakfı hakkında mahkemeden yeni bir karar çıktı. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı olduktan hemen sonra İBB tarafından “yandaşlara ve vakıflara yapılan milyonlarca liralık yardımı” kesmişti.

İBB ile bazı dernek ve vakıflar arasında önceki dönemde yapılan ve toplam maliyeti 357 milyon TL olan protokoller geçen ağustos ayında feshedilmişti. Bu kurumlar arasında bulunan Ensar Vakfı, fesih kararına karşı “yürütmenin durdurulması” için mahkemeye başvurmuştu.

İstanbul 14. İdare Mahkemesi, Ensar Vakfı‘nın başvurusunu “feshedilen protokolün özel sözleşme niteliği” taşıdığına dikkat çekerek, “kamu hukuku alanına girmediği için”  21 Ekim 2019‘da görev yönünden oybirliğiyle reddetti.

İSTİNAFA İTİRAZ GEREKÇESİ

Ensar Vakfı, alt mahkemenin kararını istinafa taşıdı. İBB ile imzalanan protokolün “idari sözleşme niteliğinde” olduğunu savunan Ensar Vakfı, davanın görüm ve çözümünün “idari yargının görev alanında” kaldığını iddia ederek, alt mahkeme kararının “istinaf yoluyla incelenerek kaldırılması ve öncelikli olarak yürütmesinin durdurulmasını” istedi.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dairesi, istinaf dilekçesinde ileri sürülen hususları, dava konusu işlemin “yürütmesinin durdurulmasını gerektirecek nitelikte olmadığı” kanaatine vardı. Mahkeme, Ensar Vakfı’nın yürütmeyi durdurma isteminin reddedilmesine, istinaf istemi hakkındaki nihai kararın daha sonra verilmesine 29 Ocak 2020 tarihinde oybirliği ile karar verdi.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

* İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile Ensar Vakfı ve İBB arasında imzalanan ortak hizmet protokolü feshedilmişti. Ensar Vakfı da kararı mahkemeye taşımıştı.

* Dava dilekçesinde İBB ile 2016 yılında imzalanan “ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin ortak hizmet protokolünün süresi dolduğu gerekçesiyle” 22 Ağustos 2019 tarihinde feshedildiği anlatıldı.

* Fesih işleminin hukuka ve mevzuata aykırı olduğu, protokol kapsamında yürütülen “faaliyetlerin kamu yararı taşıdığı gerekçeleriyle” yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

* Vakfın istemini reddeden İstanbul 14. İdare Mahkemesi, protokolün “tarafların serbest iradelerine dayanan karşılıklı fesih yetkilerinin bulunduğu bir sözleşme” olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle “kamu hukukunun ve dolayısıyla kamu gücünün bu protokolde yerinin bulunmadığı” vurgulandı.

* Protokolün konusu olan öğrenci barındırmaya yönelik özel yurt işletme hizmetine ilişkin faaliyetin kamu hizmetiyle bir ilişkisi bulunsa da bu durumun protokolde idarenin üstün yetkilerle donatıldığı sonucunu doğurmadığı ve özel sözleşme niteliğini etkilemediği tespit edildi.

* Protokolün feshedilmesi işleminin “özel hukuk ilişkisinden doğan ve adli yargının konusuna giren bir işlem” olduğu vurgulanarak, görevli yargı kolunun adli yargı mahkemeleri olduğuna karar verildi.

* Mahkeme davayı oybirliğiyle görev yönünden reddetti.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.