Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Betboo
Sürücülerin Yağdonduran Kabusu
Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas-Kangal karayolu üzerinde yapımı devam eden Yağdo
Sivas'ta Polis, tartıştığı uzm
Sivas'ın Ulaş ilçesinde otomobilleriyle hareket halinde olan polis memuru ile uz
Erdoğan'dan Babacan'a: IMF biz
"Gezi olayları ile başlayan ve bugüne kadar kesintisiz devam eden saldırılar..."
Türkiye'nin son koronavirüs ta
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin s
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il
Valiliklere gönderilen genelge ile koronavirüs tedbirleri denetimleri sürekli ve
Sivas’ta doğa katliamı

Sivas’ta doğa katliamı

  Bu haber 19 Temmuz 2019, Cuma 00:37:18 eklenmiştir.
Sivas’ta doğa katliamı Sivas’ta sular durulmuyor. Şimdi de valilik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna ihtiyaç yoktur diyerek mermer arama adı altında bir Doğa ve Kültür katliamına onay verdi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sivas’ta sular durulmuyor. Şimdi de valilik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna ihtiyaç yoktur diyerek mermer arama adı altında bir Doğa ve Kültür katliamına onay verdi.

Mermer aranacak bölge hem Alevi kültürünün kutsal bölgesi, hem endemik bir flora ve faunaya sahip,hem de belki Bizans belki de Selçuklu’dan kalma bir kalenin olduğu bir yer. ÇED raporuna gerek duymadan Valilik tarafından ruhsat alan EMMİOĞLUMERMER GRUBU Hafik ilçesi Beykonağı Köyü’nde Melek Dede ve Eşek Meydanı Mevkiindeki antik bölgeyi yerle bir etmeye kararlı.

Osmanlı yazılı kaynaklarında KIRK ZİYARET diye adlandırılan bu yer, geçmiş tarihlerde KIZILBAŞ TÜRKMEN KURULTAYI’nın yapıldığı bir bölge. TARİHİ KALE VE MAĞARALAR’ın tescillenerek koruma altına alınmasını beklerkenbirdenbire karşısında usulsüz arama yapacak şirketi ve ekipmanlarını karşısında gören Alevi köylüler ve muhtar şaşkın. Başlarını sağa sola vuran köylüler, bir valiliğe bir Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’na koşuyorlar. Hem şaşkın hem de çaresizler.

Bahsedilen bölge ALİ BABA BİN AHİ MEHMED BEĞ VAKFI’na ait vakıf arazisi. Muharrem 1048/ Mayıs 1638 tarihli Vakfiyede kayıtlı olduğunu ispatlayan ferman, hüccet, arzuhâl ve tarihi belgeler köylünün arşivlerinde mevcut. Bölgeye ait suiistimalin tarihi aslında çok daha eskiye dayanıyor. Yıllar önce yapılan kadastro köylüleri mağdur etmiş, mülklerine müdahale etmiş. Ancak şimdilerde köylüler bırakın eski hesapların peşine düşmeyi umutsuzca köylerini, ibadet yerlerini, bölgenin doğasını ve tarihini korumaya çalışıyorlar. Tarihi, kültürel ve endemik florasını gelecek nesillere aktarmak için mücadele ediyorlar.

“YETİŞ YA HIZIR” DİYEREK TÜRK HALKINDAN YARDIM DİLİYORLAR

Ancak valilik ve hükümete yakınlığıyla bilinen EMMİOĞLU MERMER’in ne EŞEK MEYDANI KAYALIKLARI, ne tarih, ne kültür, ne inançsal miras umurunda değil. Köylülerin bir kısmı mermer arama adı altında define arandığını da savlıyor. Aranan ne olursa olsun köylülere kalacak şeyin taş, kum, ağaçsız, otsuz, çiçeksiz bir toprak, kaya ve akmayan bir kaynak suyunun olacağı bugünden belli. 

Maden arama yasasına göre Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun, bölgeyi incelemeden mermerci şirketine ruhsat vermesi hukuken uygun değil. Fakat valiliğin böyle bir hukuksuzluğa yol vermesi hem korkutucu hem de düşündürücü.

Bölgede bir de AKI SULTAN SUYU bulunmakta. HORASAN ERENİ DERVİŞ ALİ BABA’nın soyundan Akı Baba’nın kerametiyle çıkardığı inanılan bu su ALEVİ İNANCINA göre kutsal. Aleviler düzenli olarak suyun etrafında toplanıp dua edip kurban kesmekte. Alevi köylüleri hayli rahatsız eden ve üzen bir konu da bu. Köydeki evlerde her akşam bu konu konuşulup ağlaşılıyor. Kutsal bölgelerine yapılan saldırıyı inançlarına, onurlarına yapılmış gibi değerlendiriyorlar. 

Valiliğin ve Belediye’nin bölgeyi inanç, doğa, kültür turizmine açarak bölgeyi kalkındırması seçeneğini kullanmayıp tersine bölgenin usulsüzce katline onay vermesi kutsal ve tarihi değerler adına korkutucu.

Beykonağı köylüleri “Yetiş ya Hızır” diyerek Türk halkından yardım diliyorlar…

Saygıyla…

Gülümser Heper

 

Odatv.comETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.