Egemen Gazetesi Gerçeklerin Sesi
Bütçe görüşmelerinde İyi Parti
Meclis'te devam eden bütçe görüşmeleri sırasında İyi Parti Milletvekili Yasin Öz
SİVAS'a zırt pırt BİRİLERİ tar
Neden gözaltına alındığı da sorulan Uğurluel, "Kudüs kitabını yazdığım için" diy
Resmi Gazete'de yayımlandı! İş
Yerli üreticileri ithalat baskısına karşı korumak amacıyla aralarında kağıt, kar
CHP’li belediyelerde asgari üc
Kılıçdaroğlu, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde konuştu. Bütçenin siyasi açıdan d
Sivas'ta FETÖ'den gözaltına al
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasy
YÖK'ten, öğretim elemanı alım sürecine dair açıklama

YÖK'ten, öğretim elemanı alım sürecine dair açıklama

  Bu haber 31 Ekim 2018, Carsamba 16:34:03 eklenmiştir.
YÖK'ten, öğretim elemanı alım sürecine dair açıklama YÖK, Devlet üniversitelerinde öğretim elemanı norm kadrolarının belirlenmesi ve kullanılmasına ilişkin yönetmelik hakkında açıklama yaptı. YÖK, norm kadro yönetmeliğini hazırladık ve yayımı için Cumhurbaşkanlığına gönderdik.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE ÖĞRETİM ELEMANI NORM KADROLARININ BELİRLENMESİ VE KULLANILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK HAKKINDA AÇIKLAMA

13 Eylül 2018 tarih ve 30534 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 17 No'lu Cumhurbaşkanlığımız Kararnamesi ile öğretim elemanı istihdamına ilişkin yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda "Devlet yükseköğretim kurumlarımızdaki kadro kullanım ve atama süreçlerinin YÖK tarafından çıkarılacak norm kadro yönetmeliği uyarınca, ilgili yükseköğretim kurumumuz bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü diğer hizmetleri de dikkate alınarak yürütüleceği" bildirilmektedir.

Yeni YÖK olarak özellikle son yıllarda yaptığımız girdi, süreç ve çıktı odaklı tüm düzenlemelerimiz yükseköğretim sistemimizin kalite ve nitelik gelişimine yöneliktir. Bu düzenlemelerin tabii sonucu; üniversitelerimizdeki kadro kullanım ve atama süreçlerinin de farklılaşması, bu doğrultuda daha planlı bir yönetim sürecine geçilmesidir.

 

 

 

Yükseköğretim Kurulumuz, Cumhurbaşkanlığımız Kararnamesindeki ilgili norm kadro düzenlemelerini bu kapsamda değerlendirmektedir. Bu çerçevede yapılacak çalışmalarda üniversite özelinde üniversite bileşenlerinin ve tüm katmanlarının katkılarının olması ve yönetim değil, bir yönetişim şeklini barındırması gerektiği ortadır. YÖK olarak norm kadro çalışmasının yukarıda bahsedilen çeşitlilik, misyon farklılaşması, yetki devri, araştırma fonksiyonu, özerklik ve benzeri evrensel kavramların hayata geçirilmesi konusunda önemli bir unsur olduğunu düşünmekteyiz. Bununla birlikte "katı bir norm kadro usulü" belirlendiğinde düzenlemenin, amacından çıkarak üniversite çeşitliliğine değil, tektipçiliğe yol açabileceği ve üniversite özerkliğinin zedelenebileceği, hatta kamuda tasarruf değil israfa yol açma ihtimallerini de barındırabileceği dikkate alındığında, çizilecek çerçevenin bu gibi olumsuz sonuçları dışarıda bırakacak nitelikte olması da gerekmektedir. YÖK olarak hazırladığımız bu yönetmelik ile, norm kadro meselesini yükseköğretim için fırsatlar doğuracak bir sürece evrilmesi hedeflenmiştir.

Bugün itibariyle norm kadro yönetmeliği için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde belirtilen süre dolmadan konuya ilişkin çalışma tamamlanmış olup yayınlanması için yetkili makama sunulmuştur.

YÖK, yükseköğretim sistemimizin kalite odaklı gelişimine yönelik çalışmalarına bundan sonra da devam edecek; yetki devri süreçlerini de hızlandıracak ve politika yapan bir kurum olma özelliğini öne çıkarmaya çalışacaktır.


13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci maddesi ile 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesine "Öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunca çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılır" hükmü eklenmişti.

Bahsi geçen norm kadro yönetmeliğinin çıkarılması için YÖK'e 60 gün süre verilmiş, yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar yükseköğretim kurumlarına da atama yetkisi verilmişti.

Bunun üzerine YÖK, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kendisine verilen yetki çerçevesince, üniversitelerde bazı mağduriyetler yaşanmasın diye kararname çıkar çıkmaz usul ve esasları belirlemek için hemen düğmeye basarak çalışmaları başlatmıştı.

YÖK, yönetmeliğe ilişkin çalışmasını tamamlayarak Cumhurbaşkanlığına sundu.

YÖNETMELİĞİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ:

Devlet Üniversitelerini kapsayan "Norm Kadro Yönetmeliği", YÖK'ün son dönemde başlatmış olduğu yetki devri sürecine uygun şekilde hazırlanmış olup katı bir norm kadro düzenlemesi değil, daha ziyade konuya ilişkin bir çerçeve mahiyetindedir.

. Programlar için gerekli ve idari bakımdan küçük birimlerin kurulması aşamasında üniversite yönetim kurulunun yetkisi öne çıkarken, bunun dışındaki planlamada üniversitenin alt birimlerinin görüşleri öne çıkarılmaktadır. Bu açıdan üniversite özerkliği ve bilimsellik ilkeleri çerçevesinde üniversitelerin katı merkeziyetçi, aşırı hiyerarşi, tek yönlü karar alma ve kapalı bir yönetim anlayışından daha geniş sayıda aktörün yönetime dahil olduğu, katılımcı akademinin doğasında bulunan işbirliği, uzlaşı, şeffaf ve hesap verilebilirliğin etkin olduğu bir yönetişim sistemine geçilmesi hedeflenmektedir. Bu yönetmelik bu haliyle üniversite kültürünün oluşmasında bir rol üstlenecek bir düzenlemedir.

Bölüm ve anabilim dalının yönetim süreçlerine katkısının öne çıkarılması bu birimlerdeki akademik faaliyetlerin niteliğini yükseltecek ve liyakat üzerine yapılaşmayı da doğuracaktır.

 

 

 

. Üniversitelerde ihtisaslaşma ve araştırma fonksiyonları dikkate alınarak araştırma üniversiteleri ile bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan üniversiteler için farklılık tanınmıştır. Bu haliyle yönetmeliğin, rekabetçiliği teşvik eden, başarıyı ödüllendiren bir özelliği vardır.

. Akademinin can damarı olan araştırma görevlileri ile ilgili olarak, üniversitelerdeki ilgili birimlerle beraber karar alma süreçleri gözetilmek şartıyla üniversitelere şimdiye kadar tanınmayan bir hareket alanı verilmiştir. Bu serbestiyet de üniversitelerimizin karar alma süreçlerinin daha katılımcı olmasını teşvik edecektir.

. Devlet üniversiteleri ile ilgili olarak; şimdiye kadar süren iyi örnekleri değil yaşanılan kötü örnekleri esas alarak kurgulanan yönetim anlayışı terkedilerek üniversite kültürünün kendisinde ve yerelinde yeşermesine imkan tanınmakta, birlikte karar alma süreci teşvik edilmektedir.

. Bu düzenleme, YÖK'ün büyük ölçüde yetki devri gerçekleştirerek politika üreten ve yürüten, yükseköğretimde kaliteye daha fazla odaklanan bir kurum halini alması sonucunu doğuracaktır.ETİKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
 
 
Sivas'ta Belediye seçimini hangi partinin adayı kazanır?
İYİ PARTİ
SAADET
BBP
MHP
CHP
AKP
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tüm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Için Tiklayiniz.
 
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDEKİ FETÖ ZULMÜ ÜLKE TV GÜNDEMİNDE…
“CUMHURİYET ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜN DERHAL İSTİFA ETMESİ LAZIM”
ÜNİVERSİTE KREŞİNDE ŞOKE EDEN GÖRÜNTÜLER
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR!
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ARAÇSIZ KALDI!..
AHAT TÜRKMENOĞLU SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İLYAS DÖKMETAŞ'A VERDİ VERİŞTİRDİ...
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
© Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.