Sivas
Giriş Tarihi : 16-07-2014 18:34

AYDIN: “BEN ADALETİN TECELLİ EDECEĞİNE İNANIYORUM”

Sivas Belediye Başkanı Ak Partili Sami Aydın Devlet Denetleme Kurulu'nun 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan ve 37 kişinin öldüğü Madımak olayıyla ilgili hazırladığı raporu değerlendirdi.

AYDIN: “BEN ADALETİN TECELLİ EDECEĞİNE İNANIYORUM”

Sivas Belediye Başkanı Ak Partili Sami Aydın Devlet Denetleme Kurulu'nun 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan ve 37 kişinin öldüğü Madımak olayıyla ilgili hazırladığı raporu değerlendirdi. Belediye Başkanı Aydın, olayın gerçekleştiği yıllarda Sivas üzerine oyunlar oynandığını belirterek, Madımak olayları üzerinden çok uzun yıllar geçti. Gerçekten Sivas'ın tarihindeki en önemli olaylardan bir tanesi maalesef. ve hala Sivas bunun izlerini üzerinde taşıyor, taşımak zorunda bırakıldı. Her ne kadar raporda yeterli delillere ulaşılamamasından dolayı provakasyon bağlantısı tespit edilememiş gibi gözükse de ben bunun bir provakasyon olduğu inancını taşıyorum. O dönemi hatırlayan her Sivaslı çok iyi biliyor, böyle bir kirli plan, kirli oyun Sivas olarak bizim üzerimize atıldı ama asıl mağdur olan Sivas oldu. Sünnisiyle mağdur olduk, Alevisiyle mağdur olduk. Biz kardeşiz. Biz Alevi-Sünni ayrımını maalesef 1978 ve Madımak olaylarıyla gördük. Yoksa bizim kendi aramızda Alevi-Sünni ayrımı diye bir hadisemiz yoktu. Biz akrabaydık, biz komşuyduk, biz arkadaştık, biz ortaktık. Hala da öyleyiz. Ama maalesef o dönemlerde Sivas'ta o birlik ve beraberlik güçlü olmadığı için birileri Sivas'ı kullandı. Olayla alakası olmayan birçok insan da mağdur oldu. dedi.

Madımak olaylarının şahiti olduğunu ve olayların çarptıldığını ifade eden Aydın şöyle konuştu Asıl suçlular hesap vermedi. Asıl suçlular soruşturmaya dahi tabi tutulmadı. Asıl suçlular aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen böyle bir olayın araştırılmasından dahi rahatsızlık duyuyorlar. Çünkü gerçeklerin ortaya çıkmasını arzu etmeyenler var. Ben inanıyorum ki bu olay net olarak aydınlatılacak. Sivas'tan özür dilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Sivas bunun bedelini ağır ödedi. Türkiye'nin en köklü illerinden birisi olan Sivas'ın bugün 30 büyükşehirin içinde olmamasının, bu kadar fazla göç vermesinin ana nedenlerinden bir tanesi de Madımak olayıdır. Peki biz bunun hak ettik mi Ben hak ettiğimize inanmıyorum. O dönemde olayı görenlerden bir tanesiyim. Yaşananları üzülerek gözlemleyenlerden bir tanesiyim. Olayların çarptırıldığını bilenlerden bir tanesiyim. Olayda ihmaller olduğuna bizlerde tanıklık ettik. Er veya geç adalet yerini bulacaktır. Asıl suçlular, ihmali olanlar kimlerse adalet önünde hesap verecektir.

SİVAS ÇOK ŞEY KAYBETTİ

Sivas Belediyesi olarak yaşanan gelişmelerin takipçisi olacaklarını belirten Aydın, şunları söyledi Ben bu aşamadan sonra sürecin hız kesmeden devam edeceğini düşünüyorum. Elbette biz bunların takipçisi olacağız. Çünkü bizim derdimiz üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Biz hiç kimsenin haksız yere ceza görmesini arzu etmeyiz. İtham edilmesini de arzu etmeyiz. Kurumsa kurum, kişiyse kişi cezayı hak edenler, cezayı çeksinler. Bizim ifade etmek istediğimiz bu. Ama yıllarca şehir dışında araçlarımız taşlandı. Sivaslı denildiği zaman direkt damga vuruldu. Alevi olalım, Sünni olalım ayırt etmediler. Bu elbette bir haktır, bu bir vebaldir, bunların aydınlatılması gerekir. Elbette Sivaslı olarak bizim bunları istememiz en doğal hakkımızdır. Çünkü Sivas çok şey kaybetmiştir. Sadece 37 kişi hayatını kaybetmemiştir bu olayda, Sivas çok şey kaybetmiştir. Biz kaybettiklerimizi almak istiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Ben adaletin tecelli edeceğine inanıyorum.

AdminAdmin