Gündem
Giriş Tarihi : 05-02-2013 19:52

AZİZ NESİN’E YUMRUĞU O ATMIŞ

Sivas katliamında, yeni fotoğrafların ardından yeni bilgiler de geldi. Belediye meclis üyesi Erçakmak’ın alevlerden çıkarılan yazar Aziz Nesin’e saldırıp, yumruk attığı açıklandı.

AZİZ NESİN’E YUMRUĞU O ATMIŞ

Sivas’da 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan 20 yıl önceki olaylara ilişkin yeni fotoğraflar ortaya çıkarken, yazar Aziz Nesin’e itfaiye merdiveninde saldıranlar arasında Refah Partili Belediye Meclis üyesi, Cafer Erçakmak’ın da olduğu açıklandı.

Yurt dışında kırmızı bültenle aranan Erçakmak’ın, Sivas’da saklandığı yıllar sonra ölümü ile ortaya çıkmıştı.

İçişleri Bakanlığınca TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonuna gönderilen raporda, yazar Aziz Nesin’in, yakılan Madımak otelinden itfaiye merdiveni ile kurtarıldığı ancak bu sırada da saldırıya uğradığı vurgulanarak şöyle denildi:

‘’Otelin 4. katında bulunan Aziz Nesin itfaiyenin yardımıyla kurtarılmış ancak itfaiye merdivenlerinden inerken, bir itfaiye erinin kendisini ittirmesiyle düşecekken, polis memurları kendisini tutmuştur. Belediye Meclis Üyesi Cafer Erçakmak yumrukla ve bir belediye görevlisi elindeki telsizle Nesin’e saldırmış ancak polis memurları saldırıya mani olmuştur’’

Erçakmak, Sivas olayları sonrası aranmaya başlanmış, Fransa’ya kaçtığı iddiası üzerine hakkında kırmızı bülten yayınlanmıştı. Türkiye’de olduğu ise, 10 Temmuz 2011 tarihinde ölümü ile ortaya çıkmıştı. Kalp krizinden ölen ve ailesince Sivas Yukarı Tekke mezarlığına gizlice gömülen Erçakmak’ın mezarı açılarak DNA testi yapılmış ve kimliği doğrulanmıştı.


 

Sivas katliamının ilk kez ortaya çıkan görüntüleri


 

AdminAdmin