Sivas
Giriş Tarihi : 17-03-2023 19:47   Güncelleme : 17-03-2023 19:52

Et ve Süt Kurumu zam üstüne zam yaptı, yeni fiyatlar dudak uçuklattı!

Geçtiğimiz hafta kıyma ve kuşbaşına yüzde 12 oranında gizli zam yapan Et ve Süt Kurumu, bugün de ikinci bir gizli zam daha yaptı. Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre Et ve Süt Kurumu kıyma ve kuşbaşı fiyatlarını yüzde 20 artırdı.

Et ve Süt Kurumu zam üstüne zam yaptı, yeni fiyatlar dudak uçuklattı!

Söz konusu zamlardan sonra pek çok kişinin de aklına şu sorular geldi: "Et ve Süt Kurumu'nda kıyma fiyatları ne kadar? Et ve Süt Kurumu'nda kuşbaşı et ne kadara satılıyor?"

Gelen son dakika zamlarıyla birlikte Et ve Süt Kurumu'nda kıymanın fiyatı 89 TL'den 119 TL'ye, kuşbaşının fiyatı ise 99 TL'den 129 TL'ye çıktı. Yine aktarılan detaylara göre, gelen zamlara rağmen Et ve Süt Kurumunun satış mağazalarında yeterli et olmadığı için vatandaşlara yine 1 kilonun üzerinde kıyma ve kuşbaşı satışı gerçekleştirilmiyor.

Et ve Süt Kurumu piyasanın yarı fiyatına sattığı kıyma ve kuşbaşına bir hafta içerisinde resmen 2. zammı yaptı. Paylaşılan son dakika detaylarına göre, geçtiğimiz hafta kıyma ve kuşbaşına yüzde 12 zam yapan Et ve Süt Kurumu, bugün de yüzde 20 daha zam yaptı. Buna göre arka arkaya yapılan bu zamlarla beraber kıymanın fiyatı 89 TL'den 119 TL'ye, kuşbaşı etin fiyatı ise 99 TL'den 129 TL'ye yükseldi.

ESK CANLI HAYVAN VE KARKAS ET İTHALATI İÇİN YENİ BAĞLANTILAR YAPTI

Tarım ve Orman Bakanlığı sürekli yükselen et fiyatlarına karşılık yurt dışından canlı hayvan ve karkas et ithalatı gerçekleştirirken, ithalata rağmen fiyatların artmayı sürdürmesi de yaşanan krizin boyutunu ortaya çıkarıyor. 

Paylaşılan detaylara göre, Et ve Süt Kurumu, Macaristan, Romanya ve Uruguay’dan canlı hayvan ithalatı için sözleşme yaparken, Polonya ve Bosna Hersek’ten de karkas et ile kemiksiz et ithalatına yönelik olarak bazı sözleşmeler yapıldı. Fakat yapılan sözleşmelerin yetersiz olması nedeniyle ithalat arayışına devam eden Et ve Süt Kurumu, alınan son bilgilere göre Güney Amerika ve Romanya’dan canlı hayvan ithalatı için yeni sözleşmeler imzalarken, Sırbistan ve Polonya’dan ise karkas et ithalatına yönelik firmalarla bağlantılar yapıldığı da bildiriliyor. 

AdminAdmin