Gündem
Giriş Tarihi : 06-02-2023 17:28

Kahramanmaraş’ta 7.7 şiddetinde deprem: Can kaybı artıyor

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Trabzon ve Türkiye'nin güney ve doğusunda da hissedilen depremde son açıklamaya göre can kaybı 1121'e yükseldi. Yaralı sayısı 7 bin 634. Gelişmeleri anlık olarak aktarmaya devam edeceğiz...

Kahramanmaraş’ta 7.7 şiddetinde deprem: Can kaybı artıyor

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, "Şu ana kadar bin 121 vatandaşımızı kaybettik, yaralı sayımız 7 bin 634, 2 bin 834 yıkık binamız var. Şu ana kadar 120'nin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi. Vatandaşlarımız, buradan vereceğimiz resmi bilgiler dışında hiçbir bilgiye itibar etmesin" ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'dan deprem bölgesine gitmek üzere 16 uçak, 2 bin 647 personel ve 311 iş makinesinin yola çıktığını açıkladı.
Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul'umuzdan deprem bölgesine; 16 uçak ve 2 bin 647 personelimiz ile Bölge Müdürlükleri, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerince gönderilen 311 iş makinesi yolda" ifadelerini kullandı.

AFAD'ın verilerine göre il il can kaybı şöyle:

>> Kahramanmaraş’ta 191,
>> Gaziantep’te 200,
>> Şanlıurfa’da 27,
>> Diyarbakır’da 41,
>> Adana’da 43,
>> Adıyaman’da 20,
>> Osmaniye’de 131,
>> Hatay’da 250
>> Kilis’te 13
>> Malatya’da 98 olmak üzere toplam 1014 kişi hayatını kaybetti. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 7003 vatandaş yaralandı.

'Tsunami tehlikesi yok'

AFAD tarafından yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz'de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır" denildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi'nden son duruma ilişkin bilgileri verdi. Erdoğan şöyle konuştu:

"Devletimiz deprem anından itibaren harekete geçmiştir. Valiliklerimiz tüm imkanları seferber etmiştir. Depremden etkilenen 10 ilimize ilave onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. AFAD ve diğer kurumlarımız ekiplerini göndermiştir. TSK ve belediyelerimiz afet çalışmaları konusunda altyapısı olan kurumlarımız göreve çağrılmıştır.

Önceliğimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. 9 bin personel arama kurtarma çalışması yürütmekte, bu sayı sürekli artmaktadır. Depremin hasara yol açtığı illerimizde yıkılan binaların altında kalan vatandaşlarımızı kurtarma faaliyetleri sürüyor.

Bakanlarımız deprem bölgesindeki şehirlerimize giderek çalışmaları koordine etmeye başladılar. Ülkemizin dört bir yanından deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri ve ekipmanları sevk edildi, ediliyor. AFAD tarafından yapılan planlamaya göre arama kurtarma ve yardım ekiplerine vatandaşlarımız da yardımcı oluyor. Herkes canla başla çalışarak olabilecek en hızlı refleksi vermiştir.

AFAD koordinasyonu dışında bölgeye gönderilen yardımlar kargaşaya yol açmakta ve amacına ulaşması zorlaşmaktadır. Uluslararası yardımlar için temaslar kurulmaya başlanmıştır. NATO ve AB yanında 45 ülkeden yardım teklifleri ulaşmıştır.

Ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde bu felaket günlerini geride bırakacağız. Gün 85 milyon tek yürek olma günüdür."

AdminAdmin