Gündem
Giriş Tarihi : 26-10-2022 17:30

MHP'den her ilin bir köyüne çeşme hayratı

MHP, her ildeki bir köye çeşme hayratı yaptıracaklarını açıkladı.

MHP'den her ilin bir köyüne çeşme hayratı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, her ilde su ihtiyacı bulunan bir köye çeşme hayratı yaptıracaklarını duyurdu. Yazılı açıklama yapan Yalçın, çeşme yapımının "Türkler tarafından önde gelen bir hayır sayıldığını" belirtti.

Günümüze kadar gelen birçok çeşmenin sanat eseri olarak tanındıklarını ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:

"Bir kişi, kurum veya topluluk adına çeşme hayratı vakfedilmesi, aynı zamanda adına hayır işlenenlerin isimlerinin, hatıralarının ve düşüncelerinin yaşatılması, unutulmamalarının sağlanması bakımından da önemlidir. Bu manada çeşme hayratı vakfetmek, toplumsal bilinci ve hafızayı diri tutan, milletçe vefayı canlı kılan erdemli işlerden biridir. Bütün bu gerçekler ışığında hem MHP tarafından başlatılan 'Köyüm Benim' temalı sohbet toplantıları sürecine katkıda bulunmak ve köylümüzle partililerimizin kaynaşmasını ölümsüzleştirmek hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için hayır işlemek maksadıyla çeşme hayratı vakfetme kararı alınmıştır.

Bu çerçevede, her ilimizde su ihtiyacı bulunduğu belirlenecek bir köye çeşme hayratı yaptırılacaktır. Böylelikle atalarımızın asırlardır sürdürdüğü faziletli bir gelenek partimizce bir kez daha ihya edilmiş olacak, hem de ihtiyaç sahiplerinin hayır duasına mazhar olunacaktır. Bu arada bu çeşme hayratlarının her biri, tesis edilecekleri ilden yetişmiş bütün şehitlerimizin anılarına ve aziz ruhlarına adanacaktır."

AdminAdmin