Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-08-2022 16:16

Et ve Süt Kurumu'nden et fiyatlarına müdahale

Et ve Süt Kurumu (ESK), et fiyatlarında yaptığı yüzde 25'lik indirim kararına üreticilerden gelen tepkiler üzerine yeni düzenleme yaptı.

Et ve Süt Kurumu'nden et fiyatlarına müdahale

Gaziantep'te toplanan yüzlerce küçükbaş hayvan besicisi, Et ve Süt Kurumu'nun kuzu eti fiyatlarında yaptığı yüzde 25'lik indirim kararına tepki gösterdi.

Gaziantep-Nizip arasındaki ulaşımın sağlandığı D-400 karayolunda toplanan hayvan besicileri, yolun 20. kilometresini çift taraflı trafiğe kapatarak Et ve Süt Kurumu'nun kuzu eti fiyatlarında yaptığı yüzde 25'lik indirim kararını protesto etti.

ET FİYATLARINI YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİ

Yurdun dört bir yanından indirim kararıyla mağdur olduklarını dile getiren üreticilerden gelen tepkilerin ardından Et ve Süt Kurumu (ESK), karkas et alım fiyatlarını yukarı yönlü revize etti.

Açıklamada, ESK’nın indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmadığının altı çizilirken, kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerin kombina müdürlükleriyle irtibata geçmeleri gerektiği hatırlatıldı.

YENİ ET FİYATLARI DA AÇIKLANDI

Piyasa regülasyonu çerçevesinde bazı tedbirler aldıklarını açıklayan ESK; "Bu kapsamda; kuzu karkas alım fiyatı 88 TL/kg’dan 90 TL/kg’a çıkmıştır. İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı en az 92 TL/kg olarak belirlenmiştir. Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada 85 TL/kg‘dan ortalama 90-95 TL/kg’a yükselmiştir" ifadelerine yer verdi.

BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

ESK, 8 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da 82 TL/kg’dan, primlerle 90 TL/kg’a çıkardığını duyurdu.
 

AdminAdmin