Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Umut Meraş: Tüm halkımızda
Türkiye, EURO 2020'deki ikici maçında Galler'e 2-0 mağlup oldu. Karşılaşm
EKONOMİ DÜNYA EĞİTİM KÜL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, TRT'tenin Türkiye-Ga
Milli Takım guruptan çıkma
EURO 2020 Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Futbol Takımı Galler ile karşıla
EĞİTİM KÜLTÜR SANAT SPOR
Fed, faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Kom
Bakan Koca'dan 'yeni yaş grub
Fahrettin Koca, yarından itibaren 35 yaş üzerindeki herkesin aşı olabilece
Yapımı tamamlanan Sanayi Mektebî Müzesi açılışa hazırlanıyor

Yapımı tamamlanan Sanayi Mektebî Müzesi açılışa hazırlanıyor

  Bu haber 05 MAYIS 2021, Carsamba 18:13:43 eklenmitir.
Yapımı tamamlanan Sanayi Mektebî Müzesi açılışa hazırlanıyor Tarih ve kültür şehri Sivas, hayata geçirilen yeni kültür ve sanat projeleriyle daha da ön planda olacak. Sivas'ın kültürel mirasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan müze projeleri kapsamında, Sivas Sanayi Mektebî Müzesi'nin restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 yılında Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, yarı açık cezaevinin Sanayi Mektebî Müzesi'ne dönüştürülen binasında başlatılan çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunarak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın ve teknik personelinden gelinen son durum hakkında bilgi aldı.

Müzeyi ve çevre düzenlemesinde yapılan alanı gezen Vali Ayhan, Sivas'ın köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade ederek, bu kültürün bir parçası olarak şehrin birçok tarihi hikâyesinin bulunduğunu söyledi.

- Tarihi Eserlerimizi Korumak Asli Görevimiz

Şehrin değerlerini gün yüzüne çıkarmak, kültürel mirası muhafaza etmek ve korumak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını aktaran Vali Ayhan, "Aslî görevimiz tarihi eserlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak, bugünün de hizmetine sunmaktır. Yani hem koruyacağız hem de toplumun hizmetine sunacağız." dedi.

- Sanayi Mektebî Müzesi Açılışa Gün Sayıyor

Müze şehri projesi ile Sivas'ta tematik müze kurulumu gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Ayhan, "Sanayi Mektebî Müze Projesi, Osmanlı döneminde yapılmış, mektep olarak kullanılmış ve daha sonra da farklı fonksiyonlar icra etmiş. Cumhuriyet döneminde de kadın cezaevi olarak kullanılmıştır. Kimliği, ruhu ve tarihi olan müzemiz, Sanayi Bakanlığımızın desteği, İl Özel İdaremizin büyük katkıları ile yapıldı ve açılışını bir ay sonra hep birlikte gerçekleştireceğiz Burası interaktif bir müze. Burası geçmişin ruhuna uygun bir şekilde nasıl Osmanlı döneminde hizmet ettiyse aynı şekilde faaliyet gösterecek. Müzede bakır işlemeciliği ve ahşap atölyesi gibi çok sayıda atölye olacak." dedi.

- Sanayi Mektebi Müzesi En Çok Gezilen Yer Olacak

Yüksek Hızlı Tren'in Sivas'a gelmesiyle birlikte Sanayi Mektebî Müzesinin en çok gezilen ve ilgili duyulan mekânlarından biri olacağını ifade eden Vali Ayhan, "Sivas adeta müze havzası olacak. Hedefimiz 20 müzeyi şehrimize kazandırmak." ifadelerini kullandı.

 

 ETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.