Sivas
Giriş Tarihi : 23-11-2020 15:38

SİVAS VALİSİ SAYIN SALİH AYHAN’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajıdır

SİVAS VALİSİ SAYIN SALİH AYHAN’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Değerli Öğretmenlerim

Milletlerin varlığını sürdürmesinde hiç şüphesiz eğitim politikaları ve bu alanda yapılan eğitim hizmetlerinin çok önemli bir yeri vardır. Bu kutsal görevi de siz kıymetli öğretmenlerimiz, üstün bir görev aşkı ile yerine getirmektesiniz. Sizlerin eğitim, öğretim ve kültür sahalarında yaptığı fedakârca çalışmalar, devletimizin istikbalini yakından ilgilendirmektedir.

Öğretmenler olarak sizler, millî eğitim davamızın yılmaz, yorulmaz emekçileri; cehaletin düşmanı, eğitimin temel taşı, çocukların can yoldaşı, bilimin sunucusu, mukaddes değerlerin koruyucusu, peygamber mesleğinin icracılarısınız. Yine sizler, içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun kendini sürekli geliştiren, sadece başkalarıyla değil aynı zamanda kendisiyle de yarışan, bilgisini kemâle erdirmeyi dert edinen, sorumluluk sahibi kişiler olarak ilim ve irfan yolculuğunda her an yenilenmenin de temsilcilerisiniz. Ne mutlu ki sizler, ulu bir çınar gibi gölgenizde nice fidanlar yetiştirmektesiniz. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini gerçekleştirebilmesi için vatanperver, bilinçli, birikimli, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş kuşakları yarınlara hazırlamaktasınız. Bu gayretlerin sonuçlarını gördükçe de yüreğinizin kıpırdadığını biliyoruz.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un "Güçlü öğretmen, güçlü gelecek" düsturuyla ortaya koyduğu eğitim hareketi, siz değerli eğitimcilerimizin evlatlarına sahip çıkıp onların yüreğine dokunması ile daha başarılı olacaktır. Bu doğrultuda ilimizin elde ettiği başarılara yeni başarılar ekleyeceğinize olan inancım da tamdır. Çünkü Sivas, eğitim alt yapısı ile de ülkemizdeki en iyi illerden birisidir. Misyonumuz belli, yolumuz uzun fakat vizyonumuzu gerçekleştirmeye yönelik gayretlerimiz de sonsuzdur. Bu zorlu yolculukta sizlere kadim geçmişimiz güç verecektir. Çünkü sizler, hocasını camide ayağa kalkarak selamlayan Fatih Sultan Mehmed’in, “Ulemanın atının ayağından sıçrayan çamur bizim için şereftir.” diyen Yavuz Sultan Selim’in, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün hürmet ettiği bir mesleğin temsilcilerisiniz.

Tarihinde eğitimciye ve eğitime bu kadar çok önem veren bir milletin hiç şüphesiz bilgi ve birikimleri de geleceğe mirastır. Buradan aldığınız güç ile öğrencilerinizi çağın gelişmelerini takip edebilen, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakalayabilen, sağlıklı, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak; manevi değerlerimizle bezenmiş ve milli şuuru idrak etmiş şekilde yetiştirmek için gayret göstermektesiniz.

Kıymetli Öğretmenlerim

Eğitimde KÖPRÜ (Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme) Projesi başta olmak üzere ilimizdeki akademik başarının artması yönündeki gayretlerinize, SPOR SİVAS Projesi ile de öğrencilerimizin spora olan ilgi ve sevgilerinin artmasına yönelik çabalarınıza yürekten teşekkür ediyorum. Önünüze engeller çıksa dahi bu zorlukları aşıp, özverili çalışmalarınızın ömür

boyu süreceğine inanıyorum. Hiç şüphesiz son dönemde yaşadığımız salgında sizleri yıldıramayacaktır. Maarif ordusu güçlü olan ülkelerin zorluklar karşısında çok daha dirayetli kalabildiklerini, hızlı bir şekilde toparlanarak medeniyet yolculuklarına devam edebildiklerini görüyoruz. Ne mutlu ki bu ülkelerden birisi Türkiye, bu şehirlerden birisi de Sivas’ımızdır.

Salgının hemen başında eğitim camiamızın çok hızlı bir şekilde organize olduğunu, yüzlerce öğretmenimizin Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığı ile yine yüzlerce öğretmenimizin maske, siperlik ve dezenfektan üretimi noktasında devletimize katkı sunduğunu; binlerce öğretmenimizin ise uzaktan eğitim faaliyetleri ile gece gündüz demeden öğrencilerinin dertleri ile dertlendiğini görüyoruz. Tüm bu uğraşın asıl gayesinin ülkemize hizmet etmek, insan yetiştirmek, gönüller fethetmek olduğunu biliyor, sizlerle her zaman gurur duyuyorum. Umarım salgın sürecini kısa süre de atlatırız ve değerli öğrencilerinizle bir araya gelmenin mutluluğunu tekrar yaşarsınız.

Sözlerime son verirken Millî Eğitim Bakanlığında görev yapmış ve bu kutlu camiaya hizmet etme şansı bulmuş bir kardeşiniz olarak sınıfına her girdiğinde “Bir mabede girer gibi imtina eden” siz çok kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, ebedi hayata göç eden ve görevi başında şehit olan muallimlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

AdminAdmin