Gündem
Giriş Tarihi : 13-10-2020 16:06

Kılıçdaroğlu, mahkemenin Enis Berberoğlu kararını değerlendirdi: Kaosa zemin hazırlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel mahkeminin Enis Berberoğlu kararı nedeniyle TBMM de kürsüye çıktı, bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, "Kararına uyulmayacaksa Anayasa Mahkemesi'ni kapatalım. Yarın biri de çıkıp seçim de yapmayalım diyecektir" dedi.

Kılıçdaroğlu, mahkemenin Enis Berberoğlu kararını değerlendirdi: Kaosa zemin hazırlar

Kılıçdaroğlu birazdan TBMM Genel Kurulu’nda,  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile ilgili kararını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, Anayasa'nın 11. maddesini okudu.

Kılıçdaroğlu, "Saygın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Bizin ülkemizin Anayasası var ve bu Anayasa herkesi bağlar. Aksi halde hukuk devleti olamayız. Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi'nin kararına uymacağım diyor. Orada bir çürüme var, müdahale edilmesi lazım. Vatan, bayrak hepimizin. Ortak payda millettir. Anayasa parlamentoyu, Anayasa Mahkemesini bağlar. Vatandaş da ben vergi vermiyorum der. Bir kaosa zemin hazırlar" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Adalet dediğimiz kavram dünyanın en soylu kavramıdır. İnsanın temelidir. Saygın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Hukuk devleti adaleti sağlayan devlettir.

Anayasa'da diyor ki: AYM kararları Resmi Gazete'de hemen yayınlanır. Yasama yürütme ve yargı organlarını bağlar. Şimdi AYM'nin aldığı bir karara yasama uyuyor ama bir alt yargı organı diyor ki AYM kararlarına uymayacağım. Bir üst mahkemenin verdiği kararı alt mahkeme uymayacağım diyorsa orada bir çürüme var. Devlet hepimizin devleti, vatan da hepimizin vatanı. Bu Anayasa referanduma gitti mi? Gitti. Beni bağlıyor, parlamentoyu bağlıyor, AYM'yi bağlıyor. Tuz kokar arkadaşlar, o zaman vatandaş da der ki, 'ben de vergi ödemiyorum, AYM kararına uyulmuyorsa ben neden vergi dairesinin müdürünün talebini yerine getireceğim?' Bir kaosa zemin hazırlanır.

Biz adaleti ayaklar altına alan bir karar olduğunda sessiz mi kalacağız? Bir kişi haksızlığa uğradığı zaman görmezden mi geleceğiz? Bir hakim çıkacak ben senin kararına uğmayacağım diyecek. O zaman AYM'yi kapatalım, yargıyı da kapatalım. Orada tuz kokmuş demektir. Hepimizin oturup vicdan sorgulaması yapması lazım.

AdminAdmin