Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri
Giriş Tarihi : 28-01-2020 04:02

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ’NDE YAŞANANLAR CUMHURBAŞKANIMIZDAN VE YÖK BAŞKANINDAN GİZLENİYORMU?

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde yayınlanan “İLAHİYATÇI REKTÖR ADALETİ!” başlıklı haberde Rektör Prof.Dr. Alim Yıldız yönetimindeki Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 12 Haziran 2018 tarih ve 30449 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Öğretim Üyeliğine Yükselme ve Atanma Yönetmeliği” kapsamında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senatosunca çıkartılan Yönergenin adamına göre uygulandığı duyumları almıştı

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ’NDE YAŞANANLAR CUMHURBAŞKANIMIZDAN VE YÖK BAŞKANINDAN GİZLENİYORMU?

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde yayınlanan “İLAHİYATÇI REKTÖR ADALETİ!” başlıklı haberde Rektör Prof.Dr. Alim Yıldız yönetimindeki Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 12 Haziran 2018 tarih ve 30449 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Öğretim Üyeliğine Yükselme ve Atanma Yönetmeliği” kapsamında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senatosunca çıkartılan Yönergenin adamına göre uygulandığı duyumları almıştı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde 30 puan alamayan bazı Dr. Öğretim üyelerinin sözleşmeleri yenilenmeyerek (Fen Fakültesinde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Halis Marşan) gibi bu Yönerge uyarınca görevlerine son verilen mağdur edilen ve hukuk yoluna giden akademisyenlerin bulunduğu bilgisine ulaşılmıştı.

Ancak,

İlahiyatçı Rektör Prof.Dr. Alim Yıldız’a oy vermiş, ekibinde yer alan, Divriği Meslek Yüksekokulunda Müdürlük yapmış olan Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Sebahattin Kartal’ın  mevcut Yönergeye göre, geçen yıl SCI, SCI-Exp, SSCI, AHCI ve ESCI indeksleri tarafından taranan dergilerde yayımlanan tam makale v.s olmadığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyeliğine Yükseltilme / Atanma Başvuru ve  Değerlendirme Yönergesi’ne uygun yayın yapmadığı ve Doktor öğretim üyelerinin yeniden atanmaları için ekte linki bulunan “Öğretim Üyeliği Kadrolarına Yükseltilme ve Atanma Ölçütleri ve Puan Tablosu”nda belirtilen alanlardan A maddesi kapsamında en az 1 yayın yapmış olmak şartıyla toplamda 30 puan’ı olmayan, tekrar atanma şartlarını yerine getiremediği için çare bulunmuş yeni bir ilan verilerek görev süresinin bitmesine kısa bir süre kala istifa ettirilip fakülteden bir MYO’ya yeniden ilan verilip, müracaat şartları sağlanarak alınmıştır.

Yönerge için: http://www.cumhuriyet.edu.tr/userfiles/Atama.pdf

Görevine son verilmesi  veya emekliliğini istemesi gereken  öğretim üyesinin göreve devamı için bir çare bulan üniversite yönetimi, bir öğretim üyesi kadrosunu zayi etmiş, taze bir kana, genç bir akademisyene,  başarıları ile  Yüce  Devletimize belki büyük fayda sağlayacak  bir bilim insanına verilmesi gereken akademik kadroyu başarı gösteremeyen 60 yaş civarındaki  bir yandaşına peşkeş çekmiştir.

Yeni bir ilan verilerek Eğitim Fakültesinde akademik başarı gösteremeyen mezuniyeti ve doktorası alan dışı olan Dr.Sebahattin Kartal, Sağlık Hizmetleri Meslek Yükselokuluna atanarak sözleşme yapılmış ve 3 yıllık iş garantisi daha verilmiştir.

 

Yaşı 60 civarında olan Dr.Sebahattin Kartal yaş haddini (67 yaş) dolduruncaya kadar Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde çalışmaya devam mı edecektir?

Tekrar  Rektör olarak atanma olasılığı Üniversite üst yönetim  ekibi, Genel Sekreter vekili  ve Rektör danışmanları’nın uygulamamaları ile  yok edilen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alim Yıldız ve yönetim kadrosunun görev süresi bitmeden yasal olan ama  etik olmayan akademik ahlaka uymayan uygulamalara devam edeceği izlenimi uyandırmakta ve Sivas’ta son yerel seçimlerde Ak Partinin %20  oy kaybının ve insanların dindarlara bakışının değişmesinde, başarısız ilahiyatçı rektör imajının büyük bir rol oynadığı dillendirilmektedir.

AdminAdmin