Egemen Gazetesi Gerceklerin Sesi
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Umut Meraş: Tüm halkımızda
Türkiye, EURO 2020'deki ikici maçında Galler'e 2-0 mağlup oldu. Karşılaşm
EKONOMİ DÜNYA EĞİTİM KÜL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, TRT'tenin Türkiye-Ga
Milli Takım guruptan çıkma
EURO 2020 Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Futbol Takımı Galler ile karşıla
EĞİTİM KÜLTÜR SANAT SPOR
Fed, faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Kom
Bakan Koca'dan 'yeni yaş grub
Fahrettin Koca, yarından itibaren 35 yaş üzerindeki herkesin aşı olabilece
EYOF 2017 ERZURUM 'Z' RAPORU

EYOF 2017 ERZURUM 'Z' RAPORU

  Bu haber 18 Subat 2017, Cumartesi 22:16:38 eklenmitir.
EYOF 2017 ERZURUM 'Z' RAPORU Türkiye'nin ev sahipliði yaptýðý 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kýþ Festivali'nde öne çýkanlar...

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa Gençlik Olimpik Kýþ Festivali (EYOF 2017) Avrupa’nýn önemli kýþ sporlarý merkezlerinden Erzurum’un ev sahipliðinde 13. kez düzenlendi. Festivale 34 ülkeden 700’e yakýn sporcu katýldý. Festival boyunca 9 branþta mücadele eden 14-18 yaþlarýndaki sporcular mücadele etti.

Alp Disiplini:  Ýtalya madalyalarý topladý

Palandöken Avea Pisti’nde beþ gün boyunca devam eden slalom, büyük slalom, paralel takým yarýþlarýnda Ýtalya ile Rusya arasýnda altýn madalya mücadelesi devam etti. Ýtalyan sporcu Alex Vinatzer iki altýn madalya kazandý ve ülkesi Ýtalya da elde ettiði ekstra 2 gümüþ madalya ile branþýn birincisi oldu.

Hem teknik hem hýz yarýþlarýnýn düzenlendiði Alp disiplininde Ýtalya elde ettiði 2 altýn 2 gümüþ madalya ile birinci sýraya adýný yazdýrýrken, ikinci sýrada Rusya yer aldý. Hem bireysel hem takým yarýþlarý boyunca 1 gümüþ 1 bronz madalya kazanan Slovenya ise yarýþlarý üçüncülükle kapattý.

Biatlon: Rusya çok zorladý

Kandilli Kayak Merkezi, biatlon 7,5 km ve 6 km; kýz, erkek ve takým yarýþlarýna beþ gün boyunca ev sahipliði yaptý.

Toplam 15 madalyanýn daðýtýldýðý disiplinde en çok madalya kazanan ülke Rusya olurken, birinciliði ele geçiren ülke Fransa oldu. Fransa kazandýðý 2 altýn, 2 gümüþ ve 1 bronz madalya ile Rusya’nýn 2 altýn, 1 gümüþ, 3 bronz madalyasýnýn üstüne geçti. Yarýþmalarýn üçüncüsü ise, ilk gün 7,5 km’de mücadele eden genç atlet Vitezslav Horinig’in kazandýðý 1 altýn madalya ile Çek Cumhuriyeti oldu.

Kayakla Atlama: Timi Zajc’tan ilk sinyal

Kýþ sporlarýnýn en yüksek adrenalinli disiplini arasýnda yer alan kayakla atlama branþýnda adýný zirveden hiç düþürmeyen isim Sloven sporcu Timi Zajc oldu.

Kiremitliktepe Atlama Kuleleri K90 tepesinde düzenlenen atlamalarda Sloven sporcu gelecekte elde edebileceði baþarýlarýn sinyallerini de EYOF 2017 Erzurum’da verdi. Son gün yarýþlarýnda 117.5m uzunluðundaki atlayýþýyla Türkiye’nin tek atlama kulesinin rekorunu da kýran isim oldu.

Slovenya, 16 yaþýndaki sporcu Timi Zajc ile birincilikteki yerini yarýþlar boyu korudu. 3 altýn, 1 gümüþ, 1 bronz madalya ile yarýþlarý tamamlayan Slovenya ilk sýrada, 1 altýn, 3 gümüþ, 1 bronz madalya kazanan Fransa ikinci, 2 bronz madalya ile atlayýþlarý bitiren Rusya ise üçüncü sýrada yer aldý.

Branþta Türkiye’nin tek temsilcisi Muhammed Ali Bedir, erkekler normal tepe yarýþýnda podyumu son anda kaçýrarak 4. oldu. Ýlk turda 96 metre atlayan Muhammed Ali 116.2 puan toplarken, final turunda ise 89 metreye atladý ve toplamda 213.5 puana ulaþtý.

Kayaklý Koþu: Açýk ara kazanan Rusya oldu

Rusya’nýn kýþ sporlarýnýn en baþarýlý ülkelerinden biri. Kýþ sporlarýnda tarihi en eski branþlardan biri olan kayaklý koþuda kazandýðý elde ettiði baþarý bir tesadüf deðil. Kandilli Kayak Merkezinde festival boyunca devam eden mücadelede Rusya 5 altýn, 3 gümüþ, 3 bronz madalya ile kayaklý koþuda tüm rakiplerini açýk ara geride býraktý.

Rusya’yý geriden takip eden en yakýn ülke Finlandiya ise 1 altýn, 3 gümüþ, 3 bronz, toplamda 7 madalya ile yerini aldý. Branþtaki üçüncü sýra ise 1 altýn madalya ile Slovenya’nýn oldu.

Snowboard: Türkiye’nin ilk EYOF madalyasý

Palandöken Kardelen Pistinde süren yarýþlar boyunca en büyük çekiþme Rusya ile Fransa arasýnda yaþandý. Büyük slalom ve cross yarýþlarýnýn düzenlendiði pistte birincilik kürsüsünde Fransa üç kez, Rusya ise iki kez yerini aldý.

Fransa, 3 altýn 2 gümüþ madalya ile snowboard mücadelesini birincilikle tamamlarken, Rusya 2 altýn, 2 gümüþ ve 2 bronz ile en çok madalyayla ikinci sýrada yerini aldý. Üçüncülüðe ise dört ülke birlikte adýný yazdýrdý ve  1 bronz madalya ile Türkiye, Ukrayna, Büyük Britanya ve Slovenya sýralamada yerini aldý.

Yarýþlarýn ilk gününde Snowboard Paralel Büyük Slalom yarýþýnda Aydan Karakulak, Türkiye'nin organizasyon tarihindeki ilk madalyasýný kazandý.

Curling: Altýnlar Rusya’nýn

Irina Nizovtseva önderliðindeki kýz takýmý ile German Doronin liderliðindeki erkek takýmlarýyla Rusya bu dalda altýn madalyalarýn sahibi oldu. Mihriban Polat, Berivan Polat, Kader Macit, Zeynep Öztemir ve Hilal Nevruz’dan oluþan Türkiye takýmýnýn ilk kez katýldýðý bu branþta kýzlarda elde ettiði ikincilik tarihi bir baþarý olarak kayýtlara geçti.

Buz Hokeyi: Rusya rahat kazandý

Yetenekli oyunculardan kurulu Rusya Buz Hokeyi takýmý, 2013’ün ardýndan 2017’yi de þampiyon tamamladý. Ýkinci olan Belarus organizasyon tarihinde buz hokeyi branþýnda en önemli baþarýsýný yakaladý. 2011 ve 2015’te üçüncü olan Slovakya, bir kez daha bronz madalyanýn sahibi oldu.

Artistik Patinaj: Zagitova ve Gummenik büyüledi

Kýzlarda Rusya þampiyonu Alina Zagitova, Erzurum’da olimpik kariyerine güzel bir baþlangýç yaparak hem kýsa program hem de serbest programda ilk sýrayý alarak þampiyonluða ulaþtý. Dünya gençler 17’ncisi olarak Erzurum’a gelen Ukraynalý Anastasia Gozhva gümüþ madalyanýn sahibi oldu. 2016 Gençler Olimpiyatlarý’nda da yarýþan Ýtalyan Lucrezia Gennaro ise bronz madalya kazanarak künyesine önemli bir baþarý ekledi.

Erkeklerde Rus Petr Gummenik, kýsa ve serbest programda ilk sýrayý alarak altýn madalyaya uzanan isim oldu. Seyirciyi büyüleyen performansýyla son iki yýlýn Ýtalya þampiyonu Daniel Grassl gümüþ madalya ile organizasyonu noktaladý. Üçüncülük kürsüsüne çýkan Gürcistanlý Nika Egadze de ülkesine tek madalyayý getiren isim oldu.

Kýsa programda aldýðý puan ile kariyerin en iyi puanýný geliþtiren Baþar Oktar, serbest programdaki performansý sonra bir puanlýk farkla dördüncülükte kaldý. 14 yaþýndaki sporcu, bu baþarýsýyla kariyerinde önemli bir adým attý. Kýzlardaki Türk sporcu Ekin Saygý ise 17'nci olarak organizasyonu noktaladý. 

Sürat Pateni: Hazar Karagöl’den tarihi baþarý

Kýzlar ve erkeklerde daðýtýlan 21 madalyanýn yedisi Rusya’ya gitti. Kýzlarda 1500 ve 500 metrede altýn, 1000 metrede gümüþ madalya kazanan Vera Rasskazova en baþarýlý sporcu olarak dikkat çekti. Dünya sýralamasýnda 71’inci basamakta bulunan Polonyalý Kamila Stormowska 1000 metreyi zaferler noktaladý.

Litvanya’nýn baðýmsýzlýk günü olan 16 Þubat’ta erkekler 500 metrede altýn madalya kazanan Salvijus Ramanauskas, ülkesine ilk ve tek madalyayý getirdi. 500 metrede bronz madalya ile yetinen Fransýz Diane Sellier, 1000 metrede þansýzlýðýný kýrarak iyi bir performansla finiþi ilk sýrada gören isim oldu.

Sürat pateninde Türkiye’ye tarihi baþarýyý Hazar Karagöl getirdi. Hedeflediði baþarýya 1000 metrede ulaþan Hazar Karagöl, organizasyon tarihinde bireyselde gümüþ madalya kazanan ilk sporcu oldu.

EYOF 2017 Erzurum’u iki madalya ile noktalayan Lüksemburg’da baþarýnýn mimari sürat pateninde geldi. Peter Murphy, 500 metrede gümüþ madalyada kalýrken, 1500 metrede kürsünün ilk sýrasýna çýktý. Üç bronz madalya kazanan Ýtalya’nýn baþarýlarý ise kýzlar 500 ve 1500 metrede Melissa Tunno’dan, erkekler 1500 metrede Spechenhauser Luca’dan geldi.

1991 yýlýndan bu yana yapýlan organizasyon tarihinde karýþýk 3000 metre bayrak yarýþýnda ilk kez finalde yarýþan Türkiye’nin de yer aldýðý mücadeleyi Rusya ilk sýrada noktalarken, Polonya ikinci, Hollanda’da üçüncü oldu.ETKETLER : ,
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us twitterTwitter
YORUM YAPIN SZ SZDE!


Adnz (Yorumda grnecek) :
Balk :
Yorumunuz :
 
 
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
Tm Cumhuriyet Üniversitesi Haberleri Iin Tiklayiniz.
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
Copyright Gazi SOFT Haber Yazılimı V1.0.5
Her hakki saklıdır.
Bu Site haber scripti Sistemi kullanilarak Gazi Soft Tarafindan Hazirlanmistir.