Sivas
Giriş Tarihi : 02-07-2015 13:51

“MADIMAK OLAYLARI” BİR KEZ DAHA LANETLENDİ

Üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen halen acısı dinmeyen, Türkiye’deki en büyük katliamlardan biri olan Sivas katliamı, katliamın gerçekleştirildiği otelin önünde yapılan anma etkinliği ile bir kez daha lanetlendi.

“MADIMAK OLAYLARI” BİR KEZ DAHA LANETLENDİ

 

 


Türkiye’nin birçok kentinden akın eden on binlerce kişi, 37 kişinin hayatını kayıp ettiği Madımak olaylarının 22. yıl dönümünde, Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın önünde buluşarak, katliamın yapıldığı Madımak Oteli önüne yürüdü. Yürüyüş öncesi, şehir dışından gelen binlerce kişiye, Cemevi’nde kahvaltı ikram edildi.

Olayda yakınlarını yitiren aileler, yürüyüşün en önünde yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak yer aldı. Ailelerle birlikte, Gezi direnişinde polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük’te yürüyüşe katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde düzenlenen mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Turgut Öker, Feleknas Uca ve Müslüm Doğan, CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan ve Sezgin Tanrıkulu, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) da aralarında bulunduğu Alevi örgütlerinin yanı sıra birçok emek, demokrasi örgütü ve siyasi parti temsilcisi de katıldı.

ROBOSKİLİ AİLELERİ FERHAT ENCÜ TEMSİL ETTİ

“Sivas’ı unutma unutturma” ve “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganları atılan yürüyüşte açılan pankart ve dövizlerde ise 22 yıldır olduğu gibi bir kez daha Madımak Oteli’nin “Utanç Müzesi” olması talebi dile getirildi. Yürüyüş boyunca, Kobanê, Roboski, Sivas’da yaşanan katliamların aynı zihniyet tarafından yapıldığı ve sorumlusunun devlet olduğu mesajı açılan pankartlarla verildi.

Yürüyüşün ardından on binlerce kişiden oluşan kitle, Madımak Oteli’nin önünde bir araya geldi. Geçen senelerde olduğu gibi polis yine katliamın yapıldığı otelin önünde barikat kurarken, otelin önüne sadece şehit aileleri ve milletvekilleri alındı. Aileler, “Utanç Müzesi” olmasını istedikleri otelin önüne kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller bıraktı.

Tertip komitesi adına konuşan Hidayet Yıldırım, Madımak Oteli’nde katliam yapan zihniyetin 22 yıldır hala yaşadığını belirterek, “Bu zihniyet dün Suriye’de bir pilotu yaktı, Erzurum’da bir siyasi partinin otobüs şoförünü yaktı. Mücadelemiz bu zihniyete yöneliktir” dedi.

‘KATLİAM ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR’

Ardından konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan da, Sivas katliamı üzerinden geçen 22 yılın, katillerin saklanarak, davanın zaman aşımına uğratılarak geçtiğini hatırlattı.

“Madımak’ın utanç müzesi yapılmasına izin vermeyen, otele katillerin ismini yazan bir anlayış bu ülkenin geleceği olamaz” diyen Kaplan, şunları aktardı: “Sivas davasının zaman aşımına uğramasına hayırlı olusun sözleri ile karşılayan birinin ‘ben Alevilerden daha çok Aleviyim’ demesi bizlere hakarettir. Üstüne birde 3. Köprünün adına Yavuz Sultan Selim adını vermeleri Alevilere bakış açılarının ve bu ülkede yaşayan Alevilerin hassasiyetlerinin ne kadar önemsediklerinin göstergesidir.”

Kaplan, Madımak Oteli “Utanç Müzesi” olana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

‘ACIYI BAL EYLEDİLER’

Kaplan’ın ardından aileler adına Sivas katliamı davasının avukatı Şenal Sarıhan da yaptığı konuşmada, 22 yıldır, 33 canın ailesi olduklarını ve 22 yıldır Madımak’a akan herkesin de 33 canın ailesi olduğunu ifade etti. Sarıhan, “Ben size ailelerin acılarını, kederlerini anlatamam, buna gücüm yetmez ancak 22 yıldır ailelerin nasıl acıyı bal eylediklerini anlatabilirim. Her davada, duruşmada nasıl kararlılıkla durduklarını, mücadeleden vazgeçmediklerini anlatabilirim” diye konuştu. İnsanlığa karşı yapılan suçlar için her yerde, her zaman mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Sarıhan, “22 yıldır bu acı bizi nasıl birleştirdiyse, yine bu acı bizi mücadelemizde de birleştirmeli. Sizleri, arkamızdaki oteli, ‘Utanç Müzesi’ yapana kadar mücadele etmeye davet ediyorum” dedi.

ANMA ETKİNLİĞİ SEMAH GÖSTERİYLE SONA ERDİ

Miting, meydanda yapılan semah gösterisinin ardından çalınan deyişlerle son buldu. Mitingin ardından yurttaşlar, Ali Baba Mahallesi’nde bulunan Pir Sultan Abdal Cemevi’nde lokma dağıtımına katıldı.

AdminAdmin