Sivas
Giriş Tarihi : 16-03-2015 17:22

BAŞSAVCILIK: "YASA DIŞI DİNLEME OPERASYONU İLE MADIMAK SORUŞTURMASI ARASINDA BAĞ YOK"

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 ilde gerçekleştirilen yasa dışı dinleme operasyonu ile Madımak Olayı soruşturması arasında organik olarak bir bağlantı olmadığını açıkladı.

BAŞSAVCILIK:

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılığımızın yürütmüş olduğu bir soruşturma nedeniyle bazı basın ve yayın organlarında yürütülen bu soruşturmanın Madımak Olayları'nın soruşturmasını yürüten polislere yönelik olduğu ve bu polisleri sindirme amaçlı olarak müfettiş raporlarına dayanılarak başlatıldığı yönünde haberler yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Cumhuriyet Başsavcılımızca; suç işlemek için örgüt kurma ve bu örgüte üye olma, resmi belgenin düzenlenmesinde sahtecilik yapma, kişiler arasındaki konuşmaların ve iletişimin hukuka aykırı olarak dinlenmesi ve kayda alınması, kamuya ait araç ve gereçlerin suçta kullanılması, suçlarından toplam 38 kamu görevlisi hakkında bir soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Soruşturma kapsamında 37 görevlinin konu ile ilgili savunmasının alındığını belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Soruşturma kapsamında bir kişiye ise halen ulaşılamadığı için beyanı tespit edilememiştir. Kolluktaki işlemleri biten görevliler adliyeye sevk edilerek işlemlerine devam edilmektedir. 1993 yılında Madımak Otelinin yakılması ve burada bulunan vatandaşlarımızın ölümü ile sonuçlanan ve Madımak Olayı şeklinde adlandırılan olay nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca halen yürütülen bir soruşturma evrakı vardır ve Yasa dışı dinlemeler ile ilgili olarak yürütülen bu soruşturma ile Madımak Olayı soruşturması arasında organik olarak bağlantı bulunmamaktadır. İletişimin nasıl yapılacağı hususu ayrıntılı olarak usul yasamızda düzenlenmiştir. Bu düzenlemelere aykırı olarak yapılacak olan her türlü faaliyet şu soruşturmanın veya bu soruşturmanın içerisinde bulunsun yasa dışıdır ve hukuka aykırıdır. Bu nedenle de ayrıca soruşturulmalıdır. Kaldı ki yürüttüğümüz yasa dışı dinlemelere yönelik bu soruşturmada yer alan birçok mağdurun Madımak Olayı ile yakından ve uzaktan hiçbir bağlantısı da bulunmamaktadır".

Açıklamada, soruşturmayla müfettiş raporlarının ilgili olmadığı kaydedilerek, "Yürütülen bu soruşturmada tüm soruşturmalarda olduğu gibi bir çok kaynaktan elde edilen delillerle yürütülmektedir. Müşteki beyanları, tanık beyanları, oluşturulan belgeler bu kapsamda da müfettiş raporları doğal olarak bu soruşturmanın da kaynağıdır. Bu sebeple bu soruşturmanın kaynakları arasında niçin müfettiş raporları vardır demek abesle iştigaldir" denildi.

AdminAdmin