3. Sayfa
Giriş Tarihi : 30-07-2014 04:05

RESTAURANTCILIK BAŞKA BİR AŞK

Restaurantcılık bir aşk, bir tutku ve bir rüyanın tabiridir aslında... Yemek sunmak, insanlara sanat eseri gibi tabaklarda yemek sunmak başka bir iş...

RESTAURANTCILIK BAŞKA BİR AŞK

Frescobaldi, 1308 yılından bu yana şarap üreten soylu bir aile olmanın yanına, Londra’da kendi adını taşıyan ilk restoranı da koyuyor. Frencobaldi ismini taşıyacak restoranın yüzde 50’sini ise geçtiğimiz yıl çoğunluk hissesini Doğuş’a satan İstanbul Doors’un kurucuları Büyükuğur kardeşler ve Berk Ekşioğlu aldı.

Doğuş Grubu’nun D.ream şirketine, 2013 yılının başında İstanbul Doors’un yüzde 74.25 hissesini devreden 4 kurucu ortak, oradaki küçük ortaklıkla yetinmedi. İstanbul Doors ile Türkiye’nin en büyük restorancılık grubuyken, üç yıl Türkiye’de bu alanda yatırım yasağı bulunan Levent, Rıza ve Bülent Büyükuğur kardeşler ve Berk Ekşioğlu 6 ay önce Londra’da 'İyi Yemek Topluluğu' anlamına gelen Good Food Society adındaki bir şirket kurdu. Özel bir yatırım fonunda çalışan bir arkadaşlarını da alarak şirketteki hissedar sayısını 5’e çıkardı. Sessiz sedasız Londra’da yürüttükleri çalışmaların ilk ipucunu Berk Ekşioğlu verdi. İtalyan’ın Toscana bölgesinde yaşayan ve bilinen en köklü ailelerinden Frescobaldi ile ortak bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Ekşioğlu, “Şaraplarıyla meşhur, soyları Ortaçağ öncesine uzanan bir grupla ortaklık yapmak bizim için çok önemli” dedi.

Levent Büyükuğur ise, 700 yıllık Frescobaldi ailesinin 30’uncu jenerasyonuyla yüzde 50-50 ortak ilk restoranı Londra Regent Street’te eylül ayında açacaklarını söyledi. Büyükuğur, “Bu aile şaraplarıyla çok ünlü ama restorancılık işine hiç girmemişler. Bizim tecrübemiz de onlara cesaret verdi. Tabii İtalyan mutfağı olacak” dedi.

Restoranı üst düzey konumlayacaklarını ancak pahalı olmayacağını vurgulayan Büyükuğur şöyle devam etti:

"Bu restoran çok rahat 5 yılda 3 tane olur. Londra’yı açalım, gelecek yıl için hedefimiz Miami. Peşinden de Dubai, New York ve Milano gelecek. Restoranın mimarisi Autoban’a ait."

Michelangelo’dan şarap karşılığı tablo aldı. 

Dünya yüksek sosyetesinin çok yakından tanıdığı Frescobaldi ailesi, aslında Floransa merkezli. İtalyan tüccarların Bruges’da ticareti yaptığı yıllarda, bankadan aldıkları faizleri Floransa’da biriktirerek önemli bir servet sahibi olmuşlardı. Toscana ve Chianti için Frescobaldi ailesinin önemi çok büyük. 1308 yılında şarap üretimine başlayan aile, kısa sürede önemli müşteriler edinmişti. Rönesansın en önemli isimlerinden Michelangelo’dan şarap karşılığı tablo aldığı biliniyor. Aile ayrıca İngiltere Kralı VIII. Henry’nin de şarap tedariğini yapıyordu. Frescobaldi ailesinden pek çok isim İtalyan tarihi boyunca tarih, edebiyat, siyaset ve sosyoloji alanında önemli faaliyetlerde bulunup, önemli eserler verdiler. Ailenin bir kanadı da İtalyan’ın zeytinyağı kralı. Frescobaldi, ile Londra’da restorancılık alanında dengelerin değişmesi bekleniyor.

Frescobaldi ailesi, Uluslararası Mutfak Sanatçıları ve Gurmeler Birilği Türkiye Masası Yönetim Kurulu Üyesi Boğaç Yüzgül'e, dünya mutfagına katkılarından ötürü, ailenin geleneksel 'Temsili Kaşık'ını takdim etmişti. 

Berk Ekşioğlu, yine Londra’da birkaç farklı proje üzerinde çalıştıklarını, Frescobaldi restoranı için aile ile işbirliği yaptıklarını, diğer projelerde kendi şirketlerinin yer alacağını söyledi. Levent Büyükuğur ise şöyle konuştu:

"Kim bilir belki başka bir projede başka bir ortaklık yapılır. Ama bundan sonraki bir projemiz kesinlikle Türk mutfağı üzerine kurulu olacak. Onu da Londra’da yapacağız. Biz bu pazarı çok iyi biliyoruz. Niş ne, ne gider çok iyi biliyoruz. Türk restoranında da fiyatlar orta düzeyde olacak. Bu konsepti İngiltere’de test edeceğiz. Ardından başka ülkeler de gelecektir. Bunun için de kafamızdaki tarih gelecek yılın ilk yarısı."


AdminAdmin