Emlak
Giriş Tarihi : 04-07-2011 11:47

FERAH FERAH OTURMAK İÇİN

Eğer küçük bir eve sığmaya çalışıyorsanız, bazı akıllı adımlarla kendinize ferah ve işlevsel bir mekan yaratabilirsiniz.

FERAH FERAH OTURMAK İÇİN

 

Eğer küçük bir eve sığmaya çalışıyorsanız, bazı akıllı adımlarla kendinize ferah ve işlevsel bir mekan yaratabilirsiniz. Dar alanlara alternatif çözümler sunan Gaysan Mobilya’dan, son zamanlarda en çok tercih edilenler arasında yer alan stüdyo dairelerin dekorasyonu için 10 pratik fikir.

 

‘Stüdyo daire’ olarak tanımlanan küçük evler, doğru şekilde dekore edildiğinde son derece fonksiyonel hale gelebilir. İnovatif ve çok fonksiyonlu ürünleriyle dar mekânları maksimum düzeyde kullanım imkanı sağlayan Gaysan Mobilya’dan, dar alanlarınızı ferahlatacak ve ‘hayatınıza yer açacak’ 10 pratik fikir…

-Öncelikle evimizi dekore ederken duvarından mobilyasına, halısından perdesine kadar açık renkler tercih etmelisiniz. Böylelikle evinizin olduğundan daha geniş ve  ferah görünmesini sağlamış olursunuz.

-Bu tip daireleri dekore ederken gereksiz eşyalardan kurtulup, gerçekten işinize yarayacak kullanışlı ve göze hoş gelen eşyaları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü ne kadar eşya dağınıklığı olursa, mekanınız o kadar küçük görünecektir.

-Dar mekanlarda mobilyalar ayrı bir önem kazanır. Mekandan maksimum faydalanabilmek için az mobilya ile çok fonksiyon sağlamak önemlidir. Çok fonksiyonlu mobilyalar kullanarak aynı odayı  hem yatak odası  hem de oturma odası olarak kullanmanız mümkün olacaktır.

-Mümkünse gereksiz duvarları ortadan kaldırın ve her köşeyi değerlendirin. Mesela mutfak küçükse duvarları yıkılıp salona dahil edilebilir. Tüm nişlerden, boşluklardan faydalanarak onları dolap ya da rafa dönüştürebilirsiniz.

-Depolama alanlarınızı artırın. Puf ya da kanepe seçerken depolama alanları olanları tercih edin. Bazalı yatak kullanmak, yorgan, battaniye gibi sezonluk kullanılan eşyaları ortadan kaldırmak açısından önemlidir.

-Banyoda lavabo altlarındaki boş alanları, dolap haline getirerek değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu dairelerin tuvaletleri hem makyaj odası hem de tuvalet olarak dekore edilirse daha çok işlev sağlar. 

-Zeminde tek bir malzemeyle daha geniş bir görünüm sağlanabilir. Banyo ve mutfak gibi bölümlerde kullanılan seramikleri daha küçük ebatlı parçalarla döşemek daha ferah gösterir.

-Stüdyo dairelerin en büyük sorunlarından biri yeterli derecede ışık almıyor olmaları. Bu yüzden aydınlatma seçerken alçaktan tasarlanmış değil de daha yüksekten tasarlanmış olan ahizeleri kullanmanız yararlı olacaktır. Lokal aydınlatmalar da mekanınıza farklılık kazandıracaktır.

-Evinize alacağınız elektronik eşyalardan da maksimum fayda sağlamanız önemlidir. Örneğin mutfaklarda büyük fırın ve ocaklardan ziyade ankastre mini fırın, mikrodalga fırın ve set üstü ikili ocak kullanılmalıdır. Banyolar da minimum ölçüde olacağından çamaşır makinesi mutfak tezgahının altına konulabilir.

-Yatağınız yaşam alanınızı daraltmayacak şekilde olmalıdır. Duvara gizlenebilen yani katlanabilen bir mobilya mekanınıza yer açacaktır.
 

Metin BOSNAKMetin BOSNAK