Sivas
Giriş Tarihi : 09-06-2024 22:22   Güncelleme : 10-06-2024 11:34

Topçu, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ile görüşerek çiftçilerin mağduriyetini aktardı...

Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, çiftçilerin talep ve beklentilerini AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’e ileterek çözüm beklediklerini söyledi.

Topçu, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ile görüşerek çiftçilerin mağduriyetini aktardı...

 Sivas Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, Sivas’ta bulunan 15 Ziraat Odası Başkanı adına Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde incelemelerde bulunan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ile görüşerek çiftçilerin mağduriyetini aktardı.

Çiftçilerin, buğday alım fiyatları ve TMO’nun bazı ürünlerin alımının yapılmamasıyla ilgili tepkilerinin olduğunu ifade ederek, “Buğday alım fiyatlarında ne yazık ki açıklanan rakamlar hayal kırıklığı yarattı. Çiftçilerimiz şuan ki girdi maliyetleriyle bir ton buğdayı 12.800 TL’ye mal ediyor. Açıklanan rakamlar bunların altında. Çiftçi para kazanmadan toprağını neden işlesin. Makarnalık buğdaya ton başına 10 bin TL, ekmeklik buğdaya ton başına 9 Bin 250 TL, arpa içinse ton başına 7 bin 250 TL ödeneceği açıklandı. Geçen yıl rakamlar açıklandığında mazot fiyatı 24 TL civarındaydı. Bu sene ton başına yaklaşık 2 bin lira fark verildi ancak mazot fiyatı neredeyse iki katına çıktı. Çiftçilerimiz fiyatların yeniden gözden geçirilmesini bekliyor” dedi.

TMO; TRİTİKALE, ÇAVDAR VE YULAF ALIMI YAPMALI
Tarım Bakanlığının tritikale, çavdar ve yulaf konusunda barem fiyat açıklamadığının altını çizen Başkan Azimet Topçu, “2024 yılı alım sürecinde tritikale, çavdar ve yulaf konusunda alım yapılmayacağını gördük. Bakanlığın fiyat belirlemediği ürünleri TMO almıyor. Bu şekilde de üreticilerimiz özel sektöre mahkum ediliyor. Bölgemizde 200 bine yakın yulaf, çavdar ve tritikale eken çiftçimiz var. Çiftçilerimiz mağdur. Bakanlık barem fiyat belirlemediği için alım şansı yok. TMO bu ürünlerle ilgili silo ayarlamadı. Bu konuda Bakanlığımızın acil önlem alması ve çiftçilerimizin mağduriyetini ortadan kaldırmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLERİMİZ, MÜJDELİ HABERİ BEKLİYOR
AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’e ilgi ve lakası nedeniyle teşekkür eden Topçu, “Bizleri can kulağı ile dinleyen, notlarını alan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler beye, il başkanı Yusuf Tanriverdi’ye çok teşekkür ediyorum. Konuyu Tarım Bakanımız ile görüşeceğini söyledi. İnşallah önümüzdeki günlerde Tarım Bakanımızın müjdesini Abdullah Güler bey bizlerle paylaşır ve çiftçimiz de mutlu olur” diye konuştu.

AdminAdmin