Politika
Giriş Tarihi : 27-05-2024 18:22

Erdoğan: Bu ülkede artık darbe ve muhtıra dönemi kapanmıştır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu'nda konuştu. Erdoğan "Bu ülkede fezlekeler, iddianameler, tetikçiler ve terör örgütleri üzerinden siyasi dizayn yapıldığı günler sona ermiştir. Sandık dışında başka yollar arayanlar bu ülkede artık başarılı olamazlar" dedi.

Erdoğan: Bu ülkede artık darbe ve muhtıra dönemi kapanmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumunda konuştu.

Erdoğan şunları söyledi:

"Siyasi hayatın en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümetiyiz. Anadolu ihtilalini hazmedeyemenler milli iradeyi gasp etmek için 22 yıl boyunca her yolu denediler. 'Ordu göreve' pankartlarıyla açıkça darbe çağrısı yaptılar. Cumhuriyet mitingleriyle belli hassasiyetleri istismar etmeye çalıştılar.

İmtiyazlarını korumak için ellerinin altında ne kadar vesayet aracı varsa hepsini üzerimize saldılar. Saldırılar karşısında asla geri adım atmadık. Milletin tertemiz iradesine leke sürdürmedik. Fezlekeler ve iddianamelerle siyasete operasyon çekilemeyeceğini içerideki ve dışarıdaki tüm vesayet heveslilerine net biçimde gösterdik.

Bu ülkede artık darbe ve muhtıra dönemi kapanmıştır. Suyu bulandırma dönemleri artık geride kalmıştır. Bu ülkede fezlekeler, iddianameler, tetikçiler ve terör örgütleri üzerinden siyasi dizayn yapıldığı günler sona ermiştir. Sandık dışında başka yollar arayanlar bu ülkede artık başarılı olamazlar"

Yeni anayasa çıkışı

Erdoğan, kendi başlattığı yeni anayasa tartışmalarını bir kez daha gündeme taşıdı. Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) arasında Can Atalay kararı üzerinden başlayan gerilimi de mevcut anayasaya bağlayan Erdoğan, "Mevcut anayasa ile yola devam edemeyiz" dedi.

Muhalefete de seslenen Erdoğan, "Ülkemizin darbe anayasası ile daha fazla yönetilmesine razı olmayacaklarını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"Netanyahu lanetle anılacak"

Konuşmasının sonunda İsrail'in 'güvenli bölge' olarak ilan edilen Refah'ta düzenlediği katliamdan da bahseden Erdoğan, "Terör devletinin kanlı ve kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etmiştir. Netantahu, Filistin halkının direnişini kıramadıkça daha fazla kan dökerek siyasi ömrünü uzatma arayışında. Lanetle anılmaktan kurtulamayacak" dedi.

AdminAdmin