Gündem
Giriş Tarihi : 19-05-2024 06:02

Bayramımız Kutlu Olsun!

19 Mayıs, milli mücadelenin başlangıcı ve ilk adımıdır. 19 Mayıs işgalci güçlere, saltanata ve hilafete karşı duruşun simgesidir. Türk milleti, bundan 105 yıl önce, başlattığı bu kutlu mücadeleyi bugüne kadar taşımıştır. İnternet Medya Grup ve Egemen Gazetesi ailesi olarak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyoruz.

Bayramımız Kutlu Olsun!

19 Mayıs, Türkiye'nin bağımsızlık yolculuğunun ilk adımı olan tarihi bir gündür. Mustafa Kemal Atatürk, 1919 yılında Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi resmen başlatmıştır. Bu tarihi an, Türkiye'de 1938 yılında yasayla resmi tatil ilan edilerek "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bugün, Atatürk'ün gençlere olan inancının bir simgesi olarak, gençlerin liderliğinde ve tüm yurtta düzenlenen çeşitli etkinliklerle yaşatılır.

19 Mayıs’ta ne oldu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı anlamı ve önemi

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti için çok özel bir anlam taşır ve her yıl çeşitli etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanır. Bugünün Türk tarihinde önemli olmasının nedeni, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olarak kabul edilmesidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak milli mücadelenin ilk adımını attığı bu tarih, ilk olarak Samsun'da "Gazi Günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır. 4 Mayıs 1935'te ise "Atatürk Günü" olarak resmi bir bayram niteliği kazanmıştır.

AdminAdmin