Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-05-2024 17:49

Merkez Bankası'ndan rekor döviz alımı

Merkez Bankası'nın rezerv birikimi devam ediyor. Öncü verilere göre TCMB'nin swap hariç net rezervi geçen hafta 4,2 milyar dolar iyileşme kaydetti. Swap hariç net rezervler, eksi 23,7 milyar dolar ile Mayıs 2020'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Merkez Bankası'ndan rekor döviz alımı

Türk Lirası varlıklara yabancı ilgisi hızla artarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rekor hızdaki rezerv birikimi devam ediyor.

Öncü verilere göre Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervin 10 Mayıs Cuma günü itibarıyla 4,2 milyar dolarla rekor iyileşme gösterdi.

Bloomberght'nin haberine göre bu rakam, TCMB'nin bir günde gerçekleştirdiği en yüksek meblağlı döviz alımı oldu.

Verilere göre TCMB, seçimden sonraki süreçte toplam 41,8 milyar dolarlık döviz aldı.

TCMB Başkanı Karahan'dan likidite açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, TCMB'nin rezerv ve kur hedefinin olmadığını belirterek, "Dönem dönem Türk Lirası'na çok talep olunca bizim için rezerv biriktirme fırsatı oluyor." ifadesini kullanmıştı.

Karahan, likidite yönetimi için swap bakiyesinin yetersiz olabildiğini ifade etmiş ve "Likidite fazlasının geçici olduğunu değerlendiriyoruz" demişti.

Mayıs 2020'den bu yana en iyi seviye

Swap hariç net rezervler, 10 Mayıs haftasında eksi 23,7 milyar dolar ile Mayıs 2020'den bu yana en iyi seviyesini gördü.

Bundan önceki en yüksek alım 30 Nisan haftasında 4 milyar dolar ile yaşanmıştı. 3 Mayıs ile bitan haftanın tamamında ise 11 milyar dolarlık döviz alımı yapılmıştı.

Piyasalar, geçen hafta likidite fazlası nedeniyle yüzde 48 ile faiz koridorunun alt bandına yakın bir seviyeden fonlanmıştı. Cuma günü itibarıyla ise piyasada oluşan gecelik faizler yeniden yüzde 53'e yükselmişti.

AdminAdmin