Politika
Giriş Tarihi : 15-01-2024 21:56

Yılın ilk Kabine Toplantısı yarın gerçekleşecek: Masada emekli maaşları var

Kabine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak. Toplantının ana gündeminde, emekli maaşları, Kuzey Irak ve Suriye’ye operasyon var.

Yılın ilk Kabine Toplantısı yarın gerçekleşecek: Masada emekli maaşları var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yılın ilk kabinesi, önemli başlıkları görüşmek için yarın toplanacak. Toplantının ana gündem maddesini emekli maaşlarına yönelik iyileştirmeler olacak. Yeni yılda, memur emeklileri yüzde 49.25 oranında zam alırken; SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bu oran yüzde 37,57 oldu. Arada 11,7 puanlık fark oluştu. Farkı gidermek için çalışma yapıldı.

Habertürk’te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak.

Toplantının ana gündemini, 7 bin 500 lira tutarındaki en düşük emekli aylığında iyileştirme oluşturacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıklı, her iki düzenlemeyle ilgili sunum yapacak.

Merkez Bankası’nın haziran ayından bu yana attığı sıkılaştırma adımlarının ekonomiye etkisi, rezervlerdeki son durum ve enflasyonla mücadele de Kabine’nin gündemindeki ana maddelerden biri olacak.

Kuzey Irak ve Suriye’ye operasyon masada

Pençe Kilit bölgesinde 9 askerin şehit olmasının ardından; bölgeye yönelik operasyonlar arttı. Kabinede, Irak ve Suriye kuzeyinden Türkiye’ye yönelen terör tehdidinin bertaraf edilmesi için atılabilecek adımlar da masaya yatırılacak.

İsveç’in NATO’ya üyelik süreci bir başka gündem başlığı olarak ele alınacak. Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen üyelik protokolü, önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a gelecek. Kabinede, görüşme takvimine ilişkin değerlendirme yapılacak.

Bir diğer gündem başlığı ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları. İsrail, Lahey’de soykırımla yargılanırken; ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin diplomasi adımları da sürüyor. O adımlarla beraber, bölgeye yardımların ulaştırılması, insani durumun iyileştirilmesi ve kalıcı çözüm için yapılacaklar masaya yatırılacak.

AdminAdmin