Gündem
Giriş Tarihi : 07-12-2023 00:47

Erdoğan'dan 'asgari ücret' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi de yormayacak ve istihdama zarar vermeyecek bir asgari ücret seviyesi hedefi ile süreç yönetilecek" dedi.

Erdoğan'dan 'asgari ücret' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ İKRAMİYESİ

"Hem içerde hem de küresel düzeyde belirlediğimiz hedeflere doğru yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdürüyoruz.

Hiçbir geçici sıkıntı hiçbir karanlık oyun bize engel olamayacak. Günlük hayattaki sıkıntıları aşarak karamsarlıkları darmadağın ediyoruz. Hiçbir ekonomik, mantıki ve ahlaki temeli olmayan fiyatlandırma davranışları yerini rasyonel fiyatlamalara bırakmaya başladı. Enflasyonu da yavaş yavaş kontrol altına alıyoruz.

2023'ün ilk 9 aylık döneminde yüzde 4,6'lık büyüme kaydettik. Kaliteli ve sürdürüelebilir büyüme hedefimizde en küçük bir sapma yoktrur. Önümüzdeki yılı dengeleri yeniden sağlamlaştırma dönemi olarak görüyoruz.

ÇALIŞANLARA 5 BİN TL İKRAMİYE

Çalışan emeklilere de 5 bin TL'yi süratle hesaplarına yatıracağız.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Yılbaşında ekonomik dengeyi sarsmayacak, çalışanlarımızın kayıplarını giderecek bir asgari ücret belirleyeceğiz. İşçilerimizin onayını alacak, işverenlerimizi de yormayacak ve istihdama zarar vermeyecek bir asgari ücret seviyesi hedefi ile süreç yönetilecek.

YEREL SEÇİME DAİR AÇIKLAMA

Erdoğan, ayrıca yerel seçimle ilgili de konuştu. Erdoğan, "Yaklaşık 5 yıldır bir fetret devri yaşayan muhalefetin yönetimindeki belediyeleri inşallah gerçek belediyecilikte buluşturacağız." dedi. 

AdminAdmin