Gündem
Giriş Tarihi : 17-10-2023 23:33

İsrail, Gazze'deki hastaneye saldırdı: En az 500 kişi öldü

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki El-Mamedani Hastanesi'ne saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Filistin üç günlük yas ilan ederken İsrail kanadından yapılan açıklamada, saldırıya ilişkin ellerinde yeterince ayrıntı olmadığı ve bunun Hamas'ın başarısız roket denemelerinden biri olduğunu savundu. Ayrıca İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, İsraillilere mümkün olan en kısa sürede Türkiye'yi terk etme çağrısı yaptı.

İsrail, Gazze'deki hastaneye saldırdı: En az 500 kişi öldü

İsrail-Hamas çatışmalarında Gazze'de bir hastaneyi hedef alındı. Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırıda yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ölenler arasında hastaların yanı sıra binaya sığınan yüzlerce kişinin de bulunduğu bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Kudra, İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölü sayısının 500'e yükseldiğini söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, saldırıda en az 200 kişinin öldüğü kaydedilmişti.

HAGARİ: ELİMİZDE DETAY YOK

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, "Buraya gelmeden önce Gazze birimiyle olay hakkında görüştüm. Elimizde tüm detaylar yok. Olaya dair detaylara bakıp ne olduğunu öğrenecek ve kamuoyunu bilgilendireceğiz" dedi.

Ordu Sözcüsü, Gazze'ye birçok hava saldırısı düzenlendiğini belirterek "Hamas tarafından başarısız roket atma girişimleri ve yalan haber dolaşıma sokma çabaları olduğunu" savundu.

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'ndeki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenen saldırıdan dolayı 3 gün yas ilan etti.

İSRAİLLİLERE TÜRKİYE'Yİ TERK ETME ÇAĞRISI!

Times of Israel'de yer alan habere göre, İsrail Milli Güvenlik Kurulu, Türkiye'ye yönelik alarmın 4'e çıkarıldığını ve ülkedeki tüm İsraillilerin mümkün olan en kısa sürede bölgeyi terk etmesi yönünde çağrıda bulundu.

Diğer yandan Fas'a yönelik alarm seviyesi 2'ye çıkarıldı, bölgedeki İsrailli turistlere ekstra dikkatli olmaları yönünde çağrı yapıldı.

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMALARI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 299’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 3 bin kişinin öldüğünü, 12 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail'in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim'de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 8 Hizbullah, 2 İslami Cihad Üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

AdminAdmin