Gündem
Giriş Tarihi : 06-10-2023 20:28

AK Parti'den mülakatlar için 'yeni model' açıklaması

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, tartışma konusu olan mülakat sistemiyle ilgili, "Uzun ve komisyonlar marifetiyle tespit edeceğimiz bir model gelişebiliriz" dedi.

AK Parti'den mülakatlar için 'yeni model' açıklaması

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerden önce kaldırılacağını duyurdu kamuya alımlardaki mülakat sistemiyle ilgili tartışma devam ediyor.

Mülakat sisteminin öğretmen alımlarında devam edeceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin son olarak, "Siz nasıl çocuğunuzu bir okula yazdırırken öğretmeni görüyorsanız ben de size mahçup olmamak için istihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım" ifadelerini kullanmıştı.

3 Ekim'de Saadet Partisi tarafından TBMM Genel Kurulu’nda oylamaya sunulan mülakatların kaldırılması önerisi ise AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

Konuyla ilgili TGRT'ye konuşan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, "Öğretmenlerimize gençlerimizi emanet ediyoruz. Uzun ve komisyonlar marifetiyle tespit edeceğimiz bir model gelişebiliriz. Her kamu alımı için değil tabi" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Nisan 2023 Salı günü katıldığı AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda "Kamuda mülakatları kaldıracağız" demişti. 

Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesi'ne de bu şekliyle giren 'mülakatlar' hakkında şunları söylemişti: "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız."

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise 12 Eylül'de katıldığı bir programda, "Cumhurbaşkanımız mülakatların uygulanış biçimiyle ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Biz de mülakatları, mülakat gibi yapmaya karar verdik" ifadelerini kullanmıştı. Tekin, sözlerinin tartışma konusu olmasının ardından ise, "Siz nasıl çocuğunuzu bir okula yazdırırken öğretmeni görüyorsanız ben de size mahcup olmamak için istihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım" diyerek mülakat sistemini savunmuştu. 

AdminAdmin