Sivas
Giriş Tarihi : 04-09-2023 17:14

Kurtulmuş: Türkiye'nin bir tane ekseni vardır, o da kendi milli eksenidir

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Mandayı savunanlar, mandanın peşinde koşanlar hiç eksik olmadılar. İnanın bugün de, yarın da eksik olmayacaklar. Mandacılığı tarihte kalmış bir mesele olarak değil, bugün karşımızda yeni sözlerle, yeni üsluplarla ve yeni unsurlarla çıkan gayri milli bir durum olarak algılamak zorundayız. Türkiye'nin bir tane ekseni vardır, o da kendi milli eksenidir. Türkiye eksenidir" açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş: Türkiye'nin bir tane ekseni vardır, o da kendi milli eksenidir

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yola ev sahipliği yapmış 4 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi'nin 104'üncü yıl dönümü için düzenlenen kutlamalara katıldı. Kent meydanındaki Atatürk Anıtı önünde yapılan ilk törende Kurtulmuş'un yanı sıra Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ile AK Parti Sivas milletvekilleri Abdullah Güler, Hakan Aksu ve Rukiye Toy, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü katıldı. Anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Tarihi kongrenin yapıldığı, bugünkü Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi'nde, Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncularının hazırladığı kongrenin temsili izlendi.

Müze bahçesinde devam eden törende açıklama yapan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Sivas Kongresi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun, İstiklal Harbi'ni yönetecek olan gazi meclisin kuruluşunun da yolunu açmış olan önemli, tarihi bir adım olduğunu belirterek, "Bu özelliklerinin yanında Sivas Kongresi, aynı zamanda bütün Türkiye'de direniş ruhunu, bütün Anadolu coğrafyasında direniş ruhunu ortaya koyabilmiştir. Şimdi o günkü şartlar altında Sivas Kongresi'ni değerlendirmek, ama o günden bize miras kalan hususları da güncelleştirerek, değerlendirerek sonraki asırlara iletmek mecburiyetindeyiz. 108 gün burada hikaye falan anlatılmadı. 108 gün vatanın her yeri nasıl kurtarılacak bununla ilgili ince ince detaylı projeler konuşuldu. Bu süre içerisinde, bunların hepsinin içerisinde 3 tane alametifarika vardır. Bu üç bayrak, bu üç sancak, aziz Türk milletinin sonsuza kadar taşıyacağı sancağıdır. Bunlardan birisi milli iradenin her şeyin üzerinde olması fikriyatıdır. Milli irade şunun için önemliydi. O günlerde, Anadolu'nun bu yıkıntıdan ancak yabancı himayesine girerek, o günkü meşhur tabiriyle mandacılık altında bulunarak, Türkiye'nin kurtarılacağına inananlar vardır. Türkiye'de iradenin kayıtsız şartsız millette olduğu, milletten başka hiçbir iradeye bağlı olunamayacağı fikri, Sivas Kongresi'nde nihai olarak ilan edilmiş ve bizlere miras olarak bırakılmıştır. Milletten başka hiçbir gücün önünde eğilmeyiz. Milletten başka hiçbir güce eyvallah demeyiz ve kıyamete kadar böyle olacaktır" diye konuştu.

AdminAdmin