Sivas
Giriş Tarihi : 05-08-2023 01:08

Sivas'ta geleneksel Âşıklar Bayramı başladı

Âşık sazının ve sözünün en gür, en zarif sedalarının işitildiği ozanlar yurdu olan Sivas'ta 3 gün boyunca Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde devam edecek olan Âşıklar Bayramı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Sivas'ta geleneksel Âşıklar Bayramı başladı

Sivas Valiliği himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün koordinesinde, belediye ile kentteki kurum ve kuruluşların katkısıyla düzenlenen "Geleneksel Âşıklar Bayramı" başladı.

Atatürk Kongre Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen programa, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Sivas Milletvekili Hakan Aksu, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Millî Mücadele’nin beşiği olan Sivas’ta üç gün sürecek Âşıklar Bayramını düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek “Bu müstesna topraklarda âşıklarımız, yüzyıllardır Türkçenin en güzel ve en temiz ifadeleriyle şiirler, türküler, deyişler söyledi. Halkın diliyle hakikati dile getirdiler; inançlarını, sevdalarını, kederlerini saza ve söze döktüler. Şüphesiz, onların bize bıraktığı söz mirası, millî varlığımızın en değerli hazinelerindendir. Sivas, bu kutlu hazinenin en çok kıymetinin bilindiği ve hâlen canlı tutulduğu bir Anadolu şehridir. Sivaslı ozanların gönlünden kopan türküler, deyişler halkın dilinde çoğalmakta ve insanımızın duygularına tercüman olmaktadır” dedi.

-  Âşıklık Geleneği Gelecek Kuşaklara Aktarılacak

Âşıklık geleneğinin Sivas’ın kadim bir geleneği olduğunu ve gelecek kuşaklara aktarılacağını belirten Vali Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnanıyorum ki sazlarını çalan, şiirlerini söyleyen âşıklarımız, Sivas’ta bu kadim geleneği ve birikimlerini kuşaktan kuşağa aktarmaya devam edecektir. Sivas’taki âşıklık geleneğinin yetiştirdiği Âşık Veysel bugün şiirleriyle, doğaya ve insana bakışıyla tüm dünyada tanınmakta ve saygı görmektedir. UNESCO’nun ve Cumhurbaşkanlığımızın, büyük âşığın Hakk’a yürüyüşünün 50. yılını Âşık Veysel’i Anma Yılı ilan etmesi, tüm Sivas için bir gurur kaynağıdır. 2023 Âşık Veysel’i Anma Yılı’nda, Veysel’in şehrinde, 80’in üzerinde âşığı, çok değerli sanatçıları ve halk dansları ekiplerini sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamlı yılı himayelerine alan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüze, destek veren tüm kamu kurumlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Programa katılan AK Parti Sivas Milletvekili Hakan Aksu, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, "Âşıklar Bayramı'nın" düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından program, âşıkların seslendirdiği eserler ve dans gösterileriyle sürdü.

AdminAdmin