Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-07-2023 10:35

Memur ve Emeklinin Enflasyon Zamları belli oldu

Milyonların beklediği enflasyon verisi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlandı. Bu oran ile memur ve emeklilerin alacakları ara zam oranı da belli oldu.

Memur ve Emeklinin Enflasyon Zamları belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kurban Bayramı’nı gerekçe göstererek 3 Temmuz’da açıklaması beklenen enflasyon oranlarını bugün ertelemişti. TÜİK'in ilk 5 aylık enflasyonu oranı 15.26 olmuştu.

Haziran verisiyle birlikte bu oran 6 aylıkta yüzde 19,77 olarak açıklandı. Öğretmen, doktor, polis, başkomiser, uzman öğretmen, hemşire, önlisans, lisans ve ortaöğretim mezunu memurlar yeni dönemde alacakları zam oranları haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla netlik kazandı. 6 aylık enflasyon rakamları yüzde 19,77 geldi ve böylece memur enflasyon farkı kesinleşti. Memur enflasyon farkına yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı ilave edilerek refah payı hariç memur zammı yüzde 19,77 oldu.

Enflasyon zammının dışında memura ayrıca seyyanen de zam gelmesi bekleniyor. Kulislerde konuşulan oranlar ise şöyle:

"Seyyanen zam en alttan en üste tüm memur gruplarına aynı miktarda ödeme. 25 bin alana da 7 bin, 11 bin alana da 7 bin ilave olacak. En düşük seyyanen zam 7 bin lira ve üzerine yüzde 25 bandında ek bir zam gündemde."

aaaa.png

Zam değil enflasyon düzeltmesi

Enflasyon farkı, belirli bir zaman diliminin başka bir zaman dilimine göre enflasyonda yaşanan artış veya düşüşün oranı olarak öne çıkıyor.

Emekli maaşlarına altı ayda bir defa enflasyon farkına göre temmuz ve ocak döneminde enflasyon farkı yansıtılıyor. Temmuz ayında haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte bir önceki yılın aralık ayına göre 6 ayda yaşanan enflasyon farkına göre zam yapılıyor. Aslında yapılan bu zamma enflasyon düzeltmesi demek daha doğru oluyor.

AdminAdmin