Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-05-2023 19:04

Dolar Tahmini Korkuttu

Oksijen'de yer alan analizde Financial Times'ın Türk ekonomisine yönelik tahminleri korkuttu.

Dolar Tahmini Korkuttu

Analizde "Kredi değerlendirme kuruluşları uyarıyor: Erdoğan’ın “sürdürülemez” para politikaları Türk Lirası'nı daha da geriye götürebilir. Türk ekonomisinin yumuşak karnı cari açık 40 milyar dolara çıkabilir. Kapatmak için destek gerekebilir" denildi.

Financial Times'ta Adam Samson imzasıyla yayınlanan analizde, önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’ten kıdemli müdür Erich Arsipe'nin görüşlerine yer verildi. Analizde Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğinde 24 milyar doları görerek rekor kıran yüksek cari açığın da “büyük sorun” olduğunu kaydedildi.

'Milyarlarca dolar gerek'

Arispe’ye göre Türkiye’nin genişleyen açığı finanse etmek için milyarlarca dolar bulması gerekecek. Yöntemlerden biri giderek küçülen döviz rezervi stokuna başvurmaya devam etmek olabilir. Financial Times’ın derlediği merkez bankası verilerine göre, Türkiye’nin dövizden oluşan savaş sandığının yerini alabilecek net yabancı varlıklar bir yıl önce 1.4 milyar dolarken eksi 13 milyar dolara geriledi. Bu rakamlar “swap” olarak bilinen kısa vadeli kredi araçları aracılığıyla yurt içi bankacılık sisteminden borç alınan milyarlarca dolarlık fonu da kapsıyor.

financial-times-analiz.jpg

HSBC: Dolar yıl sonuna kadar 27 lira olabilir

Arispe hükümetin pazar günkü seçimler öncesi büyüme yanlısı yaklaşım benimsemesiyle uluslararası rezervler üzerindeki baskının “son haftalarda kayda değer” seviyeye çıktığını söylüyor.

HSBC de pazartesi günü Türkiye’nin en büyük “zayıf noktalarından” birinin cari açık olduğunu ifade etti. Bankanın açıklamasında nisan ayındaki işlem verilerine göre “yakın vadede iyileşmenin başlayacağına dair işaret bulunmadığı” ifade edildi.

HSBC müşterilerine gönderdiği yazıda “Çoğunlukla rezervler azaltılarak finanse edilen bu boyutta bir açık sürdürülemez. Türk lirasının zayıflaması şeklinde yankı bulacaktır” dendi.

Banka yıl sonuna kadar liranın yüzde 18 değer kaybederek 1 doların 24 lira olmasını beklediğini ekledi. Üstelik bu rakamın 27 liraya kadar çıkma ihtimalini de yok saymadı.

Barclays’ten analist Ercan Ergüzel ise önümüzdeki 12 ayda cari açığın 40 milyar doları bulmasını bekliyor. “Hata ve noksan kalemi” olarak nitelenmiş bilinmeyen kaynaklardan gelen fonlar hariç Türkiye’nin bu açığı kapatmak için yaklaşık 30 milyar dolara ihtiyacı olacak.
Ergüzel “Türkiye altın rezervini (15 milyar dolar) kullanabilir ve dost ülkelerden ekstra yardım (15 milyar dolar) alabilir. Ancak kurulması çok zor bir denge gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

AdminAdmin