Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-03-2023 12:51

Uzmandan tahmin: 'Her an bir patlamaya hazır durum içerisinde döviz'

Vadeli işlem piyasalari uzmanı Dr. Tolga Uysal, seçimin ardından kim iktidar olursa olsun politika değişikliği gerektiğini vurguladı. Döviz kurunda 25'lere doğru bir zıplama olabileceğini ifade eden Uysal, "Dolar/TL ve Euro/TL tarafında düzeltme olması gerekiyor” dedi.

Uzmandan tahmin: 'Her an bir patlamaya hazır durum içerisinde döviz'

Dövizde yükseliş sürüyor. Ekonomi gazetesinden Burcu Göksüzoğlu’na konuşan Deriva Danışmanlık Kurucu Ortağı Dr. Tolga Uysal, seçimin ardından kim iktidar olursa olsun politika değişikliği gerektiğini vurguladı. Uysal, "Faizlerin artması diyoruz, bu bir strateji olacaktır ama önce kim gelirse gelsin döviz kurunda 25'lere doğru bir zıplama olacağı kanaatindeyim. Dolar/ TL ve Euro/TL tarafında düzeltme olması gerekiyor" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelen ekonomik veriler maalesef kötü. Dış ticaret açığımız 110 milyar dolar oldu. Seçim öncesi bu politika devam edecek. Seçime kadar Dolar/TL’nin 19.50 doğru hareket edeceğini düşünüyorum.
Seçimden sonra ise büyük ihtimalle burada bir dönüş olması lazım. Kim başa gelirse gelsin bu politikanın değişmesi lazım. Biz hep şundan bahsediyoruz faizlerini artması... Tamam bu bir strateji, bu olacaktır. Ben ama önce şunu göreceğimizi düşünüyorum, kim gelirse gelsin döviz kurunda 25'lere doğru bir zıplama olacağı kanaatindeyim.

Dolar/TL ve Euro/TL tarafında mutlaka bir düzeltme olması gerekiyor. Şöyle düşünün şu anda bir buhar kazanındayız, delik yok, her an bir patlamaya hazır durum içerisinde döviz. Bunun bir faydası da TL'nin rekabetçi olması açısından önemli. Eğer ihracat yapacaksak biz, çok değerli bir Türk Lirası ile karşı karşıyayız. O yüzden Dolar/TL'de hızlı bir yukarı artış, orada bir düzeltme göreceğimizi düşünüyorum. Arkasından da kademeli olarak faiz artışları gündeme gelecek."

AdminAdmin