Gündem
Giriş Tarihi : 10-03-2023 22:11

YSK'nın seçime ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimine ilişkin kararları Resmî Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan kararlara göre; Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri 14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı seçiminin ise ikinci tura kalması durumunda 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılmasına karar verildi. Ayrıca milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’a kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine karar verildi.

YSK'nın seçime ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesine yönelik kararı canlı yayında imzalamış, karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmıştı. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kararını imzalamasının ardından yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçiminin 14 Mayıs'ta, ikinci tura kalırsa 28 Mayıs'ta yapılmasına karar verdiklerini söylemişti. YSK Başkanı Yener, milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin istifasına ilişkin sürecin bugün başladığını, 16 Mart Perşembe saat 17.00'de sona ereceğini bildirmişti. 

Resmi Gazete'nin ikinci mükerrer sayısında tebliğ edilen YSK kararlarına göre seçim tarihi 14 Mayıs'ta ikinci tura kalırsa 28 Mayıs'ta yapılacak.

ADAY OLACAK KAMU GÖREVLİLERİNE İLİŞKİN KARAR

YSK’nın aldığı ikinci kararda ise milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin, görevlerinden istifa etmelerine ilişkin takvim belirlendi.

Buna göre; “Milletvekili adayı olmak isteyen; hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, öğretim elemanları, YÖK üyeleri, RTÜK üyeleri, memurlar, belediye başkanları, subaylar ve astsubayların, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların en geç 16 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’a kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine karar verildi.

Kararlar oybirliği ile alındı.

AdminAdmin